mydloDôležitosť umývania rúk mydlom je najúčinnejším a zároveň najlacnejším preventívnym prostriedkom pred mnohými ochoreniami, o tom určite nikto nepochybuje.


Lenže čím, ako si ruky umývať správne?

Podľa odborníkov je potrebné umývať si ruky mydlom minimálne po dobu 20 až 30 sekúnd pod tečúcou teplou vodou, aby sa zničili všetky baktérie. 

 

Skutočnosť je celkom iná, v priemere sa tomuto úkonu venuje sotva 6 sekúnd, ale čo je zarážajúce sú ľudia, čo umývanie rúk považujú za úplnú zbytočnosť.

Ruky je potrebné umývať si niekoľkokrát denne a samozrejme ihneď

 • - po použití toalety (tu apelujem na pánov: "Páni aj keď idete iba na malú, mnohí na to zabúdate")
 • - pri každom kontakte s rizikovým miestom (krv, moč, sliny a pod)
 • - pri kontakte s chorou osobou
 • - samozrejmosťou je pred jedlom a jeho prípravou  
 • - po jazde dopravným prostriedkom
 • - keď zakašlete, vysmrkáte sa, kýchnete
 • - po čistení odpadkového koša
 • - po naplnení práčky znečisteným prádlom
 • - po každom kontakte so zvieraťom a jeho hračkami... je omnoho viac situácií, kde je nutnosť umývania si rúk.


Mydlom a vodou nemôžete nič pokaziť. Je to naozaj tak?


Antibakteriálne mydlá sa v súčasnej dobe tešia sa stále väčšej obľube. Ľudia ich vo veľkom nakupujú a veria, že ich používaním sa rýchlo a jednoducho ochránia pred virózami, baktériami a inými nepríjemnými ochoreniami. 
Odborníci dvíhajú prst, pozor antibakteriálne mydlá používajte opatrne, obsahujú škodlivé chemikálie.

Reklama pre zmenu tvrdí: „Ponúkame antibakteriálne tekuté aj tuhé mydlá, ktoré zabezpečia vašim rukám skoro 100% dezinfekciu." Pre mnohých to stačí, aby zatratili bežné mydlo s tvrdením, že jedine s antibakteriálnym prípravkom budú ruky úplne čisté. 

 

nahlad umyvanie rukTak kde je vlastne pravda? 


Antibakteriálne alebo antimikrobiálne výrobky obsahujú chemické látky triclosan a trichlórkarbán, ktoré sú používané vo viacerých bežných výrobkov vrátane antibakteriálnych mydiel. Tieto zlúčeniny, majú za úlohu zničiť škodlivé baktérie a vírusy.

Nejedná sa len o mydlá, ale tieto látky nájdete vo veľmi malom množstve napríklad aj v zubnej paste, v šampónoch, v opaľovacích prípravkoch, v plastovom kuchynskom riade, ale tiež aj v niektorých hračkách pre deti.


Pri dlhodobom používaní antibakteriálneho mydla

 • hrozí riziko rezistencie baktérií, ktorú si voči mydlu vytvoria (prežijú aj napriek použitiu mydla), takisto môžu podporiť rast a vývoj rezistentných baktérií, proti ktorým sa organizmus ťažšie bráni
 • zvyšuje sa rezistentnosť na antibiotiká
 • triclosan narúša integritu pečene
 • môže viesť k vývojovým problémom plodu bábätka
 • môžu byť ovplyvnené hormonálne hladiny človeka a tým aj problém s plodnosťou

Stále neexistuje dostatok argumentov o tom, že antibakteriálne mydlo poskytuje väčší efekt ako obyčajné bežné mydlo. 


K používaniu antibakteriálnych mydiel treba pristupovať individuálne a rozumne.

Každá domácnosť má iné nároky a vyžaduje iný prístup k hygiene napríklad tam v domácnosti žije chorý starý človek, alebo citlivý kojenec. Iný prístup má k dezinfekcii a k čistote rodina, kde sú všetci jej členovia zdraví. Ako často, v akom množstve a kedy používať antibakteriálne mydlá je na individuálnom rozumnom zvážení každého z vás.


Ak je vo vašej domácnosti umývanie rúk samozrejmosťou, treba naozaj zvážiť aké mydlá používať, či tie ktoré obsahujú zdraviu škodlivé látky (triclosan a trichlórkarbán), alebo úplne vám postačia obyčajné bežné mydlá či prírodné mydlá a teplá tečúca voda k úplnej čistote a hygiene vašich rúk.

 

Rebecca

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame