women zrela zenaNaše telo si počas života prejde mnohými zmenami, ochoreniami, nástrahami, ale aj vylepšeniami či operáciami. O telo by sme sa mali príkladne starať, každá časť je dôležitá a ku každej by sme mali pristupovať so záujmom.

Pravidelné lekárske prehliadky či „samovyšetrovanie“ by mali byť súčasťou našej starostlivosti o seba a mali by sme im prikladať primeranú vážnosť. O telo je potrebné sa starať, bez ohľadu na pohlavie či vek. Je však pravdou, že ženské telo je na zmeny, najmä hormonálne, počas života bohaté. Žena si „svoje“ odžije, pričom jej telo dostáva zabrať. Je dobré sa na tieto zmeny pripraviť a nedostať sa do bodu, keď okrem hormonálnych problémov začínajú ženu trápiť aj tie psychické.

 

Posledná menštruácia

Každá žena je iná, a to isté platí aj o jej tele. Genetická výbava, ochorenia, ktorými počas života prejde, operácie či životný štýl do značnej miery ovplyvňujú veľmi významné obdobie v živote ženy, a tým je menopauza. Menopauzou sa označuje posledná menštruácia, zatiaľ čo prechodové obdobie, trvajúce aj tretinu života ženy, nazývame klimaktérium. Klimaktérium a menopauza neoznačujú to isté, aj keď sú to veličiny od seba závislé.

 

Niektoré bojujú, na iné má minimálny vplyv

Klimaktérium je obdobie, ktoré môže pre ženu znamenať zdravotné či psychické komplikácie, no na druhej strane ním môže žena „prebehnúť“ bez vážnejšej ujmy na zdraví. Niektoré ženy sú v tomto období vystavené mnohým negatívnym problémom, na iné nemusí mať menopauza či celkovo obdobie prechodu žiadny vplyv. Záleží to od genetickej výbavy, takže môžeme zjednodušene povedať, že ako a kedy toto obdobie prebiehalo u vašej mamy, podobne to bude aj vás.

 

Ďalšie prelomové obdobie v živote ženy

Klimaktérium vstupuje do života ženy zväčša v období, kedy je žena „vystavená“ mnohým zmenám. Nielenže sa jej končí menopauza, deti v tomto veku odchádzajú z domu, a tak žena musí nájsť s partnerom spoločnú reč, nájsť si vhodný koníček či „oprášiť“ fyzickú aktivitu.

Zmena jedálnička a celkovo životného štýlu môže žene pomôcť ľahšie prekonať toto obdobie. Fajčenie a alkohol môžu mať negatívny vplyv na celkový priebeh klimaktéria.

woman zena 1 

Včasné odhalenie, lepšie „prijatie“

Telo ženy v tomto období prechádza viacerými zmenami. Avšak príznaky nastupujúcej menopauzy môžete odhaliť včas a vyhnúť sa tak negatívnym dopadom napríklad na vašu psychiku. Nie je možné vymenovať všetky príznaky súvisiace s menopauzou, no existujú varovné signály, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou indikujú, že žena vstupuje do tzv. prechodu.

 

Poslednou menštruáciou sa klimaktérium začína

Azda najčastejším príznakom je vynechanie či nepravidelnosť menštruácie. Je dôležité povedať, že klimaktérium nastupuje do života ženy medzi 40. až 60. rokom života. Priemerný vek ženy v menopauze je 51 rokov, ide však o orientačné číslo. U niektorých žien môže menopauza nastúpiť už pred štyridsiatkou, vtedy hovoríme o predčasnej menopauze.

 

Vysušuje sa sliznica, estrogén chýba, návaly tepla

Poslednú menštruáciu nazývame menopauza. Vaječníky v tomto období života ženy strácajú schopnosť stimulovať tvorbu estrogénu a ženskému telu chýba. Doplniť ho je možné hormonálnou liečbou, ktorá by však nemala trvať dlhšie ako 5 rokov. Na porovnanie uvedieme, že žena má priemerne 2 milióny vajíčok, zatiaľ čo počas menopauzy ich je asi 15 000.

Vysušuje sa sliznica pošvy, je suchšia, a tak aj chuť na milovanie sa znižuje. Nadmerné potenie sa, návaly tepla, strach, úzkosť, to sú ďalšie príznaky, ktoré môže žena pociťovať, keď sa dostáva do klimaktéria.

 

Baktérie, ktoré v pošve nemajú čo robiť

Počas tohto obdobia sa mení komfort močenia, sliznice sa vysušujú a obranyschopnosť slabne. Ph v pošve sa zvyšuje, a to má za následok množiace sa baktérie, ktoré tam nemajú čo robiť.

Objaviť sa môžu myómy, keď ich nie je možné odstrániť jednotlivo, riešením je operačný zákrok hysterektómia. Ide o odstránenie maternice, pri ktorom sa odstraňuje aj krčok maternice, vaječníky, vajíčkovody a okolité štruktúry. Hysterektómia je však chirurgický zákrok, ktorý sa vás nemusí dotýkať, je to krajné riešenie, ktoré nastupuje, keď sú myómy „nezvládnuteľné“.

 

Kegelove cviky počas menopauzy

Zdravotné komplikácie, ktoré so sebou klimaktérium priniesť môže, negatívne dopadajú aj na psychiku ženy. Tá sa uzatvára do seba, a tým zhoršuje priebeh celého prechodového obdobia. Nie je však na to dôvod, dnes vám už medicína dokáže pomôcť, existujú viaceré možnosti liečby, dopĺňanie estrogénov pomocou hormonálnych liečiv, bylinky či Kegelove cviky. Tie slúžia ako prevencia zníženia rizika úniku moču alebo dokonca jeho odstránenia. Inkontinencia u žien totiž úzko súvisí s obdobím menopauzy, keďže svalstvo panvového dna ochabuje.

Na klimaktérium sa žena môže pripraviť. Prevencia tkvie v správnom životnom štýle. Žiadne fajčenie, pohyb, preventívne prehliadky, samovyšetrovanie prsníkov, vhodná strava môže výrazne ovplyvniť priebeh klimaktéria. Pre ženu je dôležité, aby počas tohto obdobia neupadala na psychike, tešila sa zo života a prechod vnímala ako neodbytnú súčasť svojho života, ktorou si prejde každá z nás.

 

ZDIEĽAJTE NÁS