menstruacne bolestiMenštruácia pre niektoré ženy znamená bežnú súčasť každého mesiaca, pre iné zas nekonečne dlhé dni plné bolesti a kŕčov. Čo tieto kŕče vlastne znamenajú, čo ich spôsobuje a ako ich zmierniť, práve na tieto otázky sa budeme snažiť dať odpoveď v tomto článku.

Menštruačný cyklus je určité fyziologické obdobie ženy, ktoré prichádza pravidelne, približne každých 28 dní.

Môže sa však stať, že menštruácia príde skôr, neskôr prípadne trvá príliš dlho. Hovoríme vtedy o nepravidelnej menštruácií, ktorá trápi predovšetkým mladé dievčatá, alebo ženy tesne po pôrode či tie, čo sú tesne pred prechodom. Ak však nepravidelný menštruačný cyklus trvá príliš dlho, je vhodné navštíviť svojho gynekológa.

Obyčajne sa tento problém rieši vytvorením nového tzv. umelého menštruačného cyklu. Najčastejšou voľbou pre vytvorenie pravidelného menštruačného cyklu je užívanie antikoncepčných tabletiek. To si však môžu dovoliť len ženy, ktoré neplánujú otehotnieť.

Poďme však k najväčšiemu problému menštruácie a tým sú silné bolesti v rôznych oblastiach tela. Bolestivá menštruácia sa odborne nazýva dysmenorea a rozdeľuje sa na primárnu a sekundárnu. Primárna dysmenorea sa vyskytuje prevažne u mladých žien v prvý, prípadne druhý deň menštruácie. Mnohé dievčatá sa pýtajú, čo spôsobuje tieto problémy. Možností je samozrejme viac, môže to byť kolísanie hormónov či zhoršený prietok krvi. Táto forma bolestivej menštruácie sa zvykne upraviť po pôrode, prípadne cvičením a zdravým životným štýlom.

Na zmiernenie bolesti sa odporúča aj čaj zo žihľavy, ľubovníka, alebo alchymilky.


Sekundárna dysmenorea je už závažnejším problémom, ktorý trápi najmä ženy okolo tridsiatky. Môže byť prvotným signálom ochorenia nazývaného endometrióza. Toto ochorenie, ktoré spôsobuje tvorenie buniek nie len v maternici, ale aj okolo nej, prípadne tvorbu myónov na maternici. Najvhodnejším spôsobom liečby je chirurgické odstránenie týchto ložísk. Je to závažné ochorenie, ktoré u niektorých žien môže spôsobiť až neplodnosť. Pri menštruácií je veľmi dôležité aj používanie správnych vložiek a tampónov. Veľmi pozitívne účinky majú na ľudský organizmus aniónové vložky. Nie len, že zmierňujú bolesti a krvácanie, ale sú schopné absorbovať až 150 ml, čo je veľkým prínosom najmä v noci. Ďalej sú vhodné ako prevencia vzniku rôznych zápalov, infekcií, migrén a pod.


Bolestivá menštruácia naozaj trápi množstvo žien, spôsobuje veľké bolesti celého tela, nervozitu, únavu a slabosť. Pritom často krát stačí len zmeniť životný štýl, viac cvičiť a zvoliť správnu osobnú hygienu. Ak však problémy neustále pretrvávajú, rozhodne by ste to nemali podceniť a navštíviť svojho lekára.

autor: M.M

 

Zdroj foto: Image courtesy of marin at FreeDigitalPhotos.net

ZDIEĽAJTE NÁS