zdrave stravovanie v usaPojem život v USA sa častokrát spája s nezdravou životosprávou, rýchlymi občerstveniami, veľkými porciami či litrami Coca-coly. Avšak Spojené štáty americké majú široký výber potravín, pokrmov, reštaurácií či maškŕt, od tých pre naše telo zdravších a ľahšie stráviteľných, až po tie, ktoré sme uvádzali vyššie.

A teda, keď sa rozhodnete dovolenkovať v USA nemusí to hneď znamenať zahodenie zdravého jedálnička. Poďte sa snami pozrieť čo si môžete bez výčitiek dovoliť, a pritom si aj dobre pochutnať či dokonca zamaškrtiť.

Reštaurácie

Čím väčšie mesto tým väčší počet reštaurácií. V USA žije mnoho komunít a prisťahovalcov, z čoho vyplýva, že tu nájdete reštaurácie od výmyslu sveta. Bez okolkov môžete vynechať rýchle občerstvenia a môžete si začať vyberať medzi talianskymi, mexickými, indickými či japonskými reštauráciami. Najmä už spomínané indické reštaurácie sú známe zdravými pokrmami, avšak tu si dávajte pozor na alergény, ktoré by Vám mohli znepríjemniť vychutnávanie jedla. Okrem toho, aby sme o rýchlych občerstveniach nehovorili len v negatívnych slovách, v súčasnej dobe sa aj oni snažia ponúkať zdravšie jedlá ako napr. šaláty, jogurty a pod.

Trhoviská a obchody

Ak máte čas si pripraviť svoje jedlo svojpomocne, určite treba navštíviť miestne trhoviská, ktoré sú plné čerstvých surovín a zeleniny či ovocia. Ak však nechcete strácať svoj drahocenný dovolenkový čas, v menších obchodíkoch a v supermarketoch nájdete široký výber ovocia a zeleniny, taktiež tam nájdete oddelenia zdravej výživy či bio potraviny.

Za dobré sa platí

Samozrejme tak ako je to aj u nás, aj v USA cena zdravých potravín, najmä tie, ktoré sú označované bio či eko, je vyššia. Za dobré a lepšie sa jednoducho platí. Avšak ten rozdiel nie je až taký veľký aby ste boli nútený porušiť svoj zdravý životný štýl. Preto Vám odporúčame pred cestou, keď si zabezpečíte všetky potrebné formality - výhodné letenky do USA, dokument ESTA na povolenie na vstup, tipy a triky od travel blogerov - aby ste si na webe popozerali recenzie miestnych reštaurácii a obchodíkov. A budete vedieť kam sa Vám oplatí ísť.

Domáce farmy

Zvyčajne cestovatelia smerujúci do USA idú za spoznávaním krajiny, a teda nezdržiavajú sa na jednom mieste, ale prenájmu si vozidlo a cestujú naprieč štátmi. Ak sa rozhodnete aj vy pre takýto road trip, určite sa Vám oplatí navštíviť miestne farmy. Mnoho Američanov vlastní obrovské farmy kde pestujú rôzne druhy ovocia a zeleniny, obľúbené sú marhule, broskyne, jablká a najmä tekvice, ktoré sú nielen krásnou dekoráciou, ale výborným zdrojom vitamínov a teda si z nej môžete urobiť plnohodnotnú polievku či zapekanú tekvicu.

Sladké zemiaky

Nájdete ich už aj u nás, ale ešte stále nie sú tak obľúbené ako v USA. Sú pripravované na rôzne spôsoby ako hlavné jedlá či prílohy na sladko aj na slano. Dokonca sa z nich dá urobiť výborný koláč. Tieto sladké zemiaky sú zdrojom mnohých minerálov a vitamínov a preto sa im určite na svojej ceste po USA nevyhnite.

Mimochodom ak ste sa rozhodli vydať na dobrodružný americký výlet, pri ktorom spálite veľa kalórii určite také malé zhrešenie v podobe zmrzliny či pravých amerických palaciniek nezaškodí. Zabezpečte si cestovné povolenie ESTA viza, maškrte z rozumom a hlavne užívajte túto nádhernú krajinu plnú neobmedzených možností.