konarik rozkvitnutej ceresneCítite sa chorý, unavený a ste ako bez života? Stotožnili ste sa s neexistujúcou diagnózou, ktorú všetci voláme "jarná únava"? Nebude to len následok zlenivenia počas zimy?

 

Čo to vlastne jarná únava je a čo ju spôsobuje?

 

Vyčerpanosť po psychickej a fyzickej stránke má za následok prechádzajúce ročné obdobie, teda zima. Za precitlivenosť na zmenu si môže v podstate každý sám. V zime sú kratšie dni a dlhšie večeri, preto mnohí svoju aktivitu presunuli pred televízor alebo počítač, kde sa pomaličky "dopovali" slanými orieškami, čipsami, keksíkmi a inými "dobrotami", ktoré im robili celkom príjemnú spoločnosť.

Málo pohybu, málo vzduchu, málo svetla, málo vitamínov, minerálnych látok a to sa zrazu prejavilo pri predlženom dni vyplnenom slnečným svetlom. Telo odmieta poslúchať a je unavené.

 

Ako premôcť nevyčerpateľnú únavu a nabiť telo energiou

 

jarna aktivita

 

- Svetlo a zasa svetlo - nezatemňujte okná vpustíte svetlo do bytu, podľa možnosti absorbujte čo najviac jarných slnečných lúčov hoci aj v miestnosti, ak už nemáte možnosť byť vonku. Deň si predlžte intenzívnym umelým svetlom.

- Pohyb - neviete sa nakopnúť na žiadne cvičenie, alebo zvýšenú fyzickú aktivitu, tak začnite klasickými prechádzkami hoci aj v parku. Pomalú chôdzu striedajte s rýchlejším krokom prípadne behom, skúste na začiatok 30 minút denne.

- Dodajte telu potraviny s vysokým obsahom vitamínov, minerálov, stopových prvkov a bielkovín. Sladkosti a iné "mlsnôtky" úplne vyraďte z jedálnička.

 

To znamená

Na podporu obranyschopnosti organizmu je potrebný predovšetkým vitamín C, ktorý je zároveň aj významným antioxidantom. V jedálničku by preto nemala chýbať kapusta, hlávkový šalát, reďkovka, citrusové plody, čerstvé ovocie a zelenina.
Taktiež vitamíny A a D hrajú svoju úlohu pri zdolaní jarnej únavy (mrkva, mliečne výrobky, rybí tuk, makrela, sleď a pobyt na slnku).
Vitamín E je ďalší antioxidant, ktorý podporuje činnosť svalov srdca a spomaľuje proces starnutia (brokolica, pšeničné klíčky, listová zelenina).
Zaraďte si pravidelnú konzumáciu cesnaku povzbudzuje telo, chráni pred infekciami a zlepšuje krvný obeh. Tieto vlastnosti majú aj listy medvedieho cesnaku, ktorý okrem iného obsahujú aj zelené rastlinné farbivo chlorofyl.

medvedi cesnak

Všetko čo je zelené štartuje organizmus

Preto nezabúdajte na prvé jarné bylinky ako je pažítka, žerucha, rôzne druhy výhonkov (hrach, šošovica, sója ai), jarný šalát, mladé lístočky púpavy, žihľavy, medvedieho cesnaku ai. Ich funkcia a obsah pre telo prospešných látok, rozhodne patria do jedálnička zdravej výživy.

 

Určite by sa nemala podeňovať dlhodobá únava. Taký stav nemusí byť spojený s prechodom ročných období, to môže byť aj varovný signál nejakého ochorenia (chudokrvnosť, štítna žľaza, srdce ai), v takomto prípade treba navštíviť svojho ošetrujúceho lekára.

 

Wanda

 

ZDIEĽAJTE NÁS