sosovica zelenaVšetkým veľmi dobre známa, dostupná a chutná plodina. V minulosti bola lukratívnym pokrmom najmä boháčov a vyššej vrstvy obyvateľstva. Pestuje sa viac ako päťdesiat druhov, amatér ich pozná iba podľa odlišných farieb a veľkostí zŕn. Najznámejšia najmä hnedá, zelená a červená odroda.

Šošovica je nízkotučná a nízkokalorická diétna strukovina. Pre svoje nutričné hodnoty je veľmi cenenou potravinou.

Táto strukovina je výraznou zásobárňou a zároveň aj bohatým zdrojom vápnika, železa, selénu, fosforu, zinku, vitamínov B1, B2, B6, enzýmov obsahuje organické kyseliny a lecitín.

Železo podporuje tvorbu a obnovu krvi. Konzumáciou tejto suroviny sa dá účinne predchádzať prípadnej anémii. Železo obsiahnuté v šošovici organizmus lepšie absorbuje, ak sa spolu s uvarenou šošovicou konzumuje aj iná potravina bohatá na vitamín C. Postačuje pridať pár kvapiek citrónovej šťavy do pokrmu, čím sa uľahčí proces vstrebávania sa železa do organizmu. Pokiaľ potrebujete zlepšiť imunitu organizmu,alebo spevniť kosti rozhodne, treba do jedálnička zaradiť na pravidelnú konzumáciu túto strukovinu.

Porovnaním s ostatnými strukovinami je šošovica zo všetkých strukovín najbohatšia na bielkoviny ich obsah je až 24 – 25 %, súčasne obsahuje najmenej tukov len okolo 0,6 %. V kombinácii s ryžou (ideálna je naturálna ryža) alebo celozrným chlebom ako nátierka, dodáva do tela plnohodnotné bielkoviny.

Bielkoviny sú dôležité pre rast svalov a udržanie svalovej hmoty v dobrej zdravej kondícii. Šošovica sa doporučuje pri odtučňovacích (redukčných) kúrach, chudokrvnosti i pri problémoch so zvýšeným cholesterolom.

Tak ako všetky strukoviny aj šošovica napomáha pri regulácií a správnej činnosti čriev, funguje ako prirodzená prevencia proti zápcheNerozpustná vláknina v šošovici napomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi, stabilizovať krvný cukor, pôsobí prevenčne proti rakovine zažívacieho traktu a je vhodná a doporučovaná pre diabetikov.
sosovica1

Šošovica v kuchyni

Šošovica pri príprave pokrmu sa kombinuje s petržlenom, pažítkou, cesnakom, sójovou omáčkou, jogurtom. Servíruje sa ako príloha k mäsu, k rybe, k párkom, k šunke, dá sa pripraviť ako šalát alebo jeho súčasť. Nie je nevyhnutné ju pripravovať len ako polievku alebo prívarok ku volskému oku. Ak uvarenú šošovicu rozmixujete a pridáte cesnak, jogurt a citrónovú šťavu máte chutnú, diétnu a hlavne zdravú nátierku. Pri príprave jedla je potrebné rátať s porciou 60 g šošovice v surovom stave na osobu, po uvarení sa tento objem strojnásobí na 180 g.
Doporučuje sa variť prebratá a očistená v neosolenej vode a to iba chvíle, keď začne vrieť. Potom vypnúť a nechať stáť prikryté pokrievkou zhruba pol hodinky. Takto pripravená je vhodná ako príloha, alebo na rozmixovanie do nátierok.

  • Ak vmiešate uvarenú šošovicu do cesta na omelety s troškou karí korenia, docielite veľmi chutné jedlo s nádychom orientu.
  • Ten  kto nemá problém s nadúvaním, môže si dožičiť aj surové šošovicové klíčky. Ich konzumáciou si výrazne zvýši obsah vitamínov v prijatej strave.

Ako si pripraviť šošovicové klíčky

Prebratú šošovicu opláchnite, zalejte studenou vodou a cez noc nechajte stáť v zakrytej nádobe. V nasledujúci deň ju rozložte na podložku, prikryte ľahkou navlhčenou tkaninou môže byť aj utierka a nechajte na teplom mieste klíčiť. V zime najlepšie vzklíči, ak ju ponecháte v blízkosti tepelného zdroja. Priebežne treba rosiť vodou, aby šošovica nevyschla. Klíčky dlhé približne 5mm sú ideálne ku konzumácii.

 Rebecca

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame