thumb Janka Keseg Stevkova NMNM World championships mtb 2016Keď začnete športovať v dvadsiatich rokoch, asi nikto neočakáva, že sa z vás stane majster republiky. A už vôbec nie v cyklistike. Slovenskej cyklistke Janke Keseg Števkovej sa to podarilo.

Cestou však musela zdolávať mnoho útrap, nielen na tele, ale aj na duši. 

Na úvod by som Vám veľmi rada zagratulovala k zisku tohtoročných titulov majsterky Slovenska v cross-country a v šprinte. Viete ešte vôbec spočítať, koľko titulov a medailí ste vo svojej doterajšej kariére získali?

Ďakujem. Tento rok som ešte pridala aj víťazstvo na Majstrovstvách SR v cestnej cyklistike.

Tituly a medaily nemám spočítané a pevne verím, že ak mi ostane chuť pretekať, nejakú tú medailu do mojej zbierky ešte pridám. S odstupom času si začínam viac ceniť každé preteky, ktoré som zakončila na stupni víťazov. Vďačím za to nielen obrovskému tréningovému úsiliu, ale aj podpore a pomoci ľudí okolo mňa a ich patričnej obete. Samozrejme, nikdy nesmie chýbať ani určitá dávka športového šťastia.

Športom k trvalej invalidite,“ hovorí sa. A u vrcholových športovcov to platí obzvlášť. Darí sa Vám vyhýbať zdravotným problémom?

Počas mojej cyklistickej kariéry som mala pár zlomenín, ktoré som liečila konzervatívnym spôsobom, pred pár rokmi ma trápili vyskočené platničky, kde sme vyskúšali terapiu ozónovou injekciou a cvičeniami, ktoré zabrali. S pribúdajúcim vekom sa snažím eliminovať riziká zranení, jazdím na istotu, nie za hranicami svojich možností, niekedy sa však pádom vyhnúť nedá.

Medzi Vašich lekárov patrí aj uznávaný slovenský lekár, MUDr. Vlado Hostýn, sám aktívny športovec a tréner. Ako ste sa stali jeho klientkou?

Trápi ma ešte jeden problém, na ktorý mám genetickú predispozíciu, a síce vybočené palce na chodidlách. Pán doktor Hostýn sa zaoberá podológiou a ortopedickými vložkami Formthothics, ktoré mi pomohli eliminovať môj problém s poklesnutou priečnou klenbou a haluxami. Doktor sa venuje aj telovýchovnému lekárstvu a športovej diagnostike. Spoločne tak sledujeme a usmerňujeme moju výkonnosť a tréning už niekoľko rokov.

Púšťate sa spolu do množstva relatívne nových liečebných metód. Ktoré považujete pre seba za najprínosnejšie?

Nedám dopustiť na ozónovú terapiu, keďže mi pomohla s platničkami. Tento rok som vyskúšala aj prístroj na terapiu Stim smart a jeho vplyv na moju výkonnosť, kde sme zaznamenali výkonnostný progres a zlepšenie regenerácie.

cyklistikaAko sa to prejavilo?

Každý športovec po určitom čase v tréningovom procese zaznamená stagnáciu svojej výkonnosti, niekedy aj jej pokles, pričom ich úroveň je ovplyvnená viacerými faktormi. Veľký podiel má na tom genetika, správne riadenie tréningového procesu, adaptácia na tréningový proces, regenerácia po výkone, správne zvolená skladba pretekov, výživa a veľa iných faktorov, ako sú aj psychika športovca a prostredie, v ktorom sa nachádza. Aj ja hľadám spôsoby, ako zlepšiť a udržať si svoju športovú výkonnosť. V horskej cyklistike je dôležitá výbušnosť, ktorá sa mi po čase strácala, no po aplikácii terapie Stimsmart som zaznamenala aktiváciu sympatického nervového systému, ktorý práve výbušnosť ovplyvňuje. Pre športovca je dôležité, aby vedel pracovať s čo najvyššou spotrebou kyslíka, ktorá ovplyvňuje svalovú výkonnosť. Aj v tejto oblasti sme s pánom doktorom zaznamenali nárast, pričom som nemenila svoje tréningové zvyklosti. Po terapii som absolvovala náročné etapové preteky horských bicyklov CapeEpic, kde som sa cítila veľmi dobre a nemala som problémy s regeneráciou po náročných niekoľkohodinových výkonoch.

Je táto terapia určená len pre vrcholových športovcov?

Každý z nás má nejaký skrytý problém, ktorý bráni v rozvoji výkonnosti. Terapiu by som odporučila každému športovcovi, ktorý zaznamenal stagnáciu vo svojom výkone alebo chce zlepšiť svoje výkonnostné parametre a regeneráciu svojho organizmu,či už robí šport na vrcholovej úrovni alebo len pre zábavu.

Boli chvíle, keď ste mali chuť s cyklistikou skončiť? Aký iný šport je Vám ešte blízky?

V minulosti som sa venovala basketbalu, rada behám, robím turistiku, beh na lyžiach. Všeobecne mám rada šport a keď je príležitosť, rada si vyskúšam aj iné pre mňa nové športy.

V rámci cyklistiky som sa tento rok začala viac venovať cestnej cyklistike a cyklokrosu, kde som defacto stále nováčikom.

Pár závistlivých a neprajných ľudí, ktorí sa vám snažia hádzať polená pod nohy, sa nájde aj v našom športe, a minulý rok bol v tomto smere extrém. Zažila som naozaj ťažké chvíle, ale nikdy mi neprišlo na um s cyklistikou skončiť. Je mojím relaxom a vyplnením voľného času. Všetko zlé je na niečo dobré, negatívne okolnosti paradoxne posilnili moju psychickú odolnosť.

Bez podpory mojich blízkych by som toto náročné obdobie zvládla len veľmi ťažko, za čo im patrí moje poďakovanie.

Ako ste sa vlastne dostali k cyklistike?

Do cyklistiky ma zasvätil Tomáš Legnavský, ktorý mi nezištne pomáha už takmer 20 rokov. On je mojím „tímom“. Prvé kilometre a spoločné jazdy v teréne sme absolvovali počas štúdia na vysokej škole v Poprade a Banskej Bystrici a prvé preteky v roku 1996.

Rodičia ma radi podporili v rámci ich možností, avšak cyklistiku som si vybrala sama, nemáme v nej rodinnú tradíciu. Otec a brat aktívne hrávali futbal, mamina hádzanú. Bez rodinnej podpory a podpory mojich priateľov by to však nešlo. Hoci súťažím vo vrcholovej cyklistike, pracujeme v amatérskych podmienkach.

Keď sme si plánovali tento rozhovor, vyrušila som Vás práve pri rodinných raňajkách. Ako sa dá vrcholový šport zlúčiť s rodinou?

Základom je tolerantný manžel a moji najbližší priatelia, ktorí mi boli vždy ochotní postrážiť dcéru Hanku, keď trénujem, alebo som na pretekoch, ktoré sú pre malé dieťa príliš logisticky náročné.

Momentálne Hanka začala chodiť do škôlky, takže mám od septembra viac času na tréningy.

Čaká Vás mnoho ďalších pretekov. Aké sú ale Vaše plány do budúcnosti, napríklad po skončení aktívneho pretekania? Kariéra trénerky?

Momentálne plánujem odjazdiť preteky v rámci disciplíny cyklokros, najmä český pohár, kde je kvalitné štartovné pole a preteky sú relatívne blízko. V decembri sa zameriam na zisk titulu majsterky SR v cyklokrose, a ak mi to financie dovolia, rada budem súťažiť aj na pretekoch Svetového pohára v cyklokrose, Majstrovstvách Európy a sveta.

Ak sa v budúcnosti naskytne priestor a podmienky pre prácu trénera, rada svoje dvadsaťročné skúsenosti v športe odovzdám ďalej. Viem si však predstaviť budúcnosť aj bez priameho spojenia s cyklistikou na vrcholovej úrovni.

Pozn.: Ing. Janka Keseg Števková preteká v kategórii Elite woman za Outsiterz-Cycling Team v kategóriách horská cyklistika cross-country (MTB XC), cyklokros a cestná cyklistika.

Pripravila: Stanislava Záhrobská

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame