mouths 690957 640Nepríjemné až bolestivé pľuzgieriky v ústach sa nám často z ničoho nič objavia v ústnej dutine. Hovoríme o Aftoch alebo bežne to poznáme aj pod pomenovaním žaba. Afty veľmi často vedia potrápiť malé deti no nevyhýbajú sa ani starším osobám.

Po objavení príznakov teda samotných pľuzgierikov obmedzuje užívateľa či už pri jedle alebo prijímaní tekutín, dokonca aj pri bežnej komunikácii. Závisí to od rozšírenia aftov. Tie môžu byť v zopár pľuzgierov, ale i v horšej, väčšej forme a to akoby zliatí jednotlivých častí do jedného veľkého boľavého celku. Veľkosťou sa predlžuje aj samotné hojenie a spôsobujú vážnejšie ťažkosti ktoré netreba podceniť. Ak sa ich neviete dlhšie zbaviť a pripojí sa k nim teploty, je dôležité navštíviť stomatológa alebo lekára.

Ani odborníci nemajú jednotný názor na to, čo je spúšťačom tejto infekcie a čo samotné afty spôsobuje.
Afty rozoznáme veľmi jednoducho. Afty sú totiž biele alebo žltkasté pľuzgieriky, ktoré môžu byť veľké niekoľko milimetrov až jeden centimeter. Vyzerajú ako ohraničený vriedok, ktorý sa objavuje na mäkkej vnútornej časti úst, na vnútornej strane líc, pod vnútornou časťou pier či na bočnej alebo spodnej strane jazyka. Nenachádzajú sa v oblasti podnebia.

Afty sa často objavia po náročných vypätých a stresujúcich dňoch, kedy psychické vypätie spôsobí oslabenie imunity. Taktiež sa častejšie objavujú v jesennej a zimnej sezóne kedy je organizmus náchylnejší na rôzne virózy a baktérie a organizmus reaguje prehnanou autoimunitnou reakciou. 
Môžu sa objaviť aj pri nepatrnom poranení slizníc napríklad pri čistení zubov, zubnou náhradou alebo nosení zubného strojčeka. 

Čo zaberá na afty?

  • Ideálne je čo najskôr tieto pľuzgieriky vydezinfikovať či už alkoholom, alebo nejakou bylinnou tinktúrou alebo čajovníkový olejom. Pozor na popálenie okolitého zdravého tkaniva.
  • V tomto kritickom období používajte bylinné zubné pasty s obsahom antibakteriálnych a protizápalových látok (šalvia, repík, harmanček), či čajové výplachy šalviou, echinaceou, sladkým drievkom, harmančekom alebo nechtíkom.
  • Vynechajte sladké a dráždivé jedlá
  • Osvedčilo sa napríklad aj priloženie cesnaku, zázvoru alebo chrenu - pozor sú to veľmi silné prírodné prípravky v koncentrovanej forme. Treba s nimi opatrne tak ako z alkoholom, môžeme spôsobiť podráždenie okolitej sliznice. Preto ich prikladajte len na samotné afty.
  • Podporte svoj imunitný systém - zvýšte príjem vitamínu C, B (B-komplex), zinok.
  • Dodržiavajte zvýšenú hygienu úst aj keď je to bolestivé.
ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame