teplota, ochorenie horných dýchacích ciestKašeľ, tvorba hlienov, bolesť v krku, zvýšená telesná teplota, únava celého tela, to sú najčastejšie sprievodné javy nastávajúcich respiračných problémov.

 

Pokúsime sa vám v skratke priblížiť tie najfrekventovanejšie. Niektoré možno poznáte iba z rozprávania, ale určite tie najbežnejšie si našli aj vás, tak máte osobnú skúsenosť s kašľom a prípadným zahlienením dýchacích ciest.

Chceme vás upozorniť, že nie sme fundovaní lekári, preto nasledujúci text je len informatívny.

  •  Infekcia nosových dutín (Sinusitída) - zahlienenie, kašeľ bez vykašliavania (neproduktívny suchý kašeľ), pocit upchatého nosa, bolesti hlavy a svalstva, celková únava prípadne ospanlivosť.
  •  Zápal hrtana (Laryngitída) - typickým znakom je zachrípnutie, bolesť hrdla, zahlienenie a občas zvýšená teplota. Zápal môže nastať v dôsledku infekcie, ale tiež vdychovaním dráždivých látok alebo namáhaním hlasu (spev, krik). Vyliečenie zvyčajne býva samovoľne.
  •  Veľmi častým ochorením býva aj zápal hltana a mandlí (Tonzilofaryngitída).
  •  Zápal hrtanovej príchlopky (Epiglotitída) - začína náhlymi bolesťami hrdla spojenú s horúčkou, sťaženým dýchaním a zahlienením v tomto prípade je nutné vyhľadať lekára.
  •  Zápal priedušnice (Tracheitída) väčšinou býva infekčného pôvodu spôsobené vírusmi prípadne baktériami, toto ochorenie už má závažnejší proces.
  •  Chronické čiže dlhodobé zápaly priedušiek sú spojené s neustálym vystavovaním sa škodlivinám, ktoré dráždia priedušky a spôsobujú ich zahlienenie. Najčastejšími vonkajšími vplyvmi je dlhodobé zdržiavanie sa v prašnom alebo ináč znečistenom prostredí, cigaretový dym, chemické výpary a samozrejme samostatné fajčenie. Chronickosť tiež vzniká pri viacerých nedostatočne preliečených alebo neliečených akútnych zápalov horných respektíve dolných dýchacích ciest. Chronické ochorenie sa nedá vyliečiť, dá sa len utíšiť alebo spomaliť jeho priebeh.
  •  V poslednej dobe sa pomerne často stretávame aj s výrazom chronická obštrukčná choroba pľúc. Patrí medzi tie závažné ochorenia. V počiatočných štádiách má úplne nenápadný priebeh, preto je často zamieňaná s klasickým bežným prechladnutím prípadne so zápalom priedušiek. Chorý lekára vyhľadávajú až v pokročilých štádiách tohto ochorenia.
  •  Rakovina pľúc patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce onkologické ochorenia. Rizikové je predovšetkým vdychovanie cigaretového dymu či už aktívne alebo pasívne, prašnosť prostredia, výfukové plyny, kontakt s azbestom ap. S odbornou liečbou by sa malo začať okamžite.

    Mohlo by vás zaujímať aj: Zahlienenie dýchacích ciest a nepríjemný kašeľ

Kašľu sa ťažko vyhnúť, ale keď už sa objaví, tak je najlepšie mu dať priestor doma v posteli v teple a „nedarovať“ ho ľuďom po okolí.
Treba sa preliečiť. Prijímať vitamíny a dostatok tekutín vo forme teplých nápojov. Piť teplé najideálnejšie bylinkové čaje (tymian, lipa, fenikel, sladké drievko, aníz ai.), alebo si pripraviť sirup zo včelieho medu s cibuľou, to by malo postačovať, kašeľ by mal do niekoľkých dní ustúpiť. Ak sa tak nestane, nepodceňujte ho, treba navštíviť lekára, aby malý „kašlík“ nesignalizoval väčší problém a nebolo už na liečbu neskoro.

Zdroj foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS