nalada zlepsenieŽijeme v zrýchlenom svete, a síce sa stále intenzívnejšie hovorí o dôležitosti psychohygieny, prvé symptómy mentálnej únavy mnohokrát ignorujeme.

Pritom niekedy ide len o malé zmeny v bežných, každodenných činnostiach alebo rituáloch. Prečítajte si 5 tipov na to, ako si viete zlepšiť náladu a redukovať následky stresu.

Zbavte sa všetkého zbytočného

Hovorí sa, že potláčané emócie, myšlienky a nevyriešené problémy vplývajú na duševný stav až dovtedy, kým sa s nimi neskonfrontujete. Zbavovať sa všetkého zbytočného by ste ale nemali len na psychickej úrovni. Vypracte si byt a z vášho bezprostredného okolia odstráňte všetky veci, ktoré nepoužívate alebo k nim nemáte pozitívny vzťah. Následný pocit poriadku sa prenesie aj do vašej hlavy.

Do tejto úlohy sa veľa ľudí nepúšťa preto, lebo sa boja jej náročnosti. Začnite teda v malom. Povenujte sa najprv napríklad jedinej skrini, uvidíte, že sa postupne dostanete aj do tých najtemnejších šuplíkov vášho príbytku. Ten pocit úľavy bude stáť za to!

nalada zlepsenie 2


Mindfulness v kuchyni

Posledné roky sa v súvislosti s duševným zdravím stále častejšie skloňuje výraz „mindfulness“. Môžeme ju preložiť ako stav všímavej mysle, sú to tie chvíľky, keď prežívate daný moment v maximálnej možnej miere. V dnešnej dobe preplnenej rôznymi informáciami cez rôzne kanály to naozaj nie je jednoduché. Dá sa to ale naučiť, a to cez úplne bežné aktivity.

kuchyna varenie

Varte a pečte. Tieto činnosti sú tréningom trpezlivosti, vnímavosti, prostriedkom kreativity, určitá meditácia v pohybe. Opatrné pohyby pri krájaní zeleniny, šľahanie snehu z bielkov, miešanie – to všetko vyžaduje silné sústredenie, a je zaručené, že sa na pár minút alebo hodín oslobodíte od myšlienok na každodenné problémy.

kuchyna varenie 2


Spite

Čas, ktorý venujete spánku ovplyvňuje nielen vašu náladu, ale aj fyzické zdravia. Ak teda aj vy patríte do kategórie neustále uponáhľaných ľudí, ktorí nemajú veľa času na nočný odpočinok, budete sa musieť to naučiť. Nejde len o kvantitu, ale aj kvalitu tejto aktivity. Keď spíte plytko a nepokojne, váš organizmus sa nedokáže regenerovať. Ak to trvá dlhodobo, môže vám hroziť riziko chronickej únavy ako aj vážnych ochorení.

spanie benefity

Zlepšite prostredie, v ktorom spíte. Spálňa by mala slúžiť iba na odpočinok, v tejto izbe majte teda iba taký nábytok, ktorý slúži na tento účel. Dbajte na to, aby ste mali kvalitnú posteľ, jednak kvôli zdraviu vašej chrbtice, ale aj preto, aby podporovala zaspávanie a hĺbku spánku. Mala by vám vyhovovať tvrdosťou, rozmermi no a samozrejme aj esteticky. Štandardnou je posteľ 140x200 cm, no ak navštívite stránku biano.sk, určite nájdete tú pravú pre seba. Okrem jednolôžkových a dvojlôžkových nájdete aj sklápacie, samozrejme všetky vo vysokej kvalite.


Choďte na masáž

Vedeli ste, že masáž má analgetické účinky, čiže pôsobí proti bolesti? Jej ďalšími pozitívnymi účinkami sú napríklad tie, že zlepšuje náladu, znižuje pocity stresu a podporuje uvoľnenie nielen psychického, ale aj fyzického napätia najmä cez svaly. Pôsobí pri tom na vás aj dynamika medziľudského kontaktu nezávisle od toho, či sa vás dotýka blízka osoba alebo masér. Uvoľňuje sa oxytocín, ktorý sa nazýva ako hormón lásky alebo blízkosti. Biochemické procesy neoklamete, práve preto je skoro isté, že sa po masáži budete cítiť dobre. Ak ste haptický typ, určite by mal byť takýto rituál zaradený na váš zoznam pravidelných aktivít.

masaz
Potešte (aj) seba

Zvyknete prekvapiť svoju partnerku malými pozornosťami? Radi vyvárate svojim deťom ich obľúbené jedlá pri významných udalostiach? Určite vám to spôsobuje radosť. No nezabudnite ani na seba. Keď máte ťažší deň, netrestajte sa prehnanými očakávaniami. Pristupujte k sebe tak, ako by ste to robili u milovaného človeka.

Premyslite si, čo vám spôsobuje radosť. Milujete kávové špeciality? Zájdite si na niečo chutné do svojej obľúbenej kaviarne. Ste milovník prírody? Nájdite si čas na aspoň polhodinovú prechádzku v lese alebo parku.

Radi vypekáte? Prekvapte sa niečím pekným do kuchyne, pozrite si napríklad kvalitné cukrárenské potreby na cookito.sk. Potom si spravte nejakú sladkosť podľa svojej vlastnej chuti. Pripomeňte si pri tom informácie z predchádzajúcej časti tohto článku, čiže blahodarné účinky aktivít v kuchyni na duševný stav. Sústreďte sa na detaily, a aj keď ste zvyknutí na kreovanie pochutín „od oka“, tentokrát postupujte presne podľa receptu a použite kuchynskú váhu. Pokiaľ zatiaľ takúto pomôcku doma nemáte, odporúčame vám široký výber na metershop.sk.

kolac recept

Tento recept je jednoduchý, jeho výsledok môže byť vašou sladkou odmenou po ťažkom dni:

Jogurtový koláč s ríbezľovou príchuťou

jogurtovy kolacIngrediencie:

16 dkg masla
16 dkg cukru
2 vajcia
1 citrón
1 jogurt
3/4 ČL prášku do pečiva
20 dkg hladkej múky
30 dkg ríbezlí

Postup:
Speníme (ideálne v kuchynskom robote) nakrájané mäkké maslo s cukrom a vajcami. Pridáme šťavu citróna a jogurt a miešajte ďalšie 1 - 2 minúty. Nakoniec opatrne pridáme aj prášok do pečiva po menších porciách a ríbezle.

Cesto vylejeme do vymastenej a múkou vysypanej (alebo vystlanej papierom na pečenie) formy na biskupský chlebíček a pečieme do svetlohneda v rozohriatej rúre na 180°C 45-50 minút. Hotový koláč môžete dozdobiť čerstvými ríbezľami podľa chuti alebo posypať práškovým cukrom.

Reklamný článok
foto: freepik.com

ZDIEĽAJTE NÁS