V letných dňoch predstavujú klimatizované miestnosti alebo autá vďačnú úľavu pred horúčavou. Nesprávnym používaním však môže klimatizácia spôsobiť niekoľko problémov.

 

Priveľké rozdiely v teplotách nezvláda náš organizmus veľmi dobre. Záťažou je už samotné teplo, ktoré môže spôsobiť prehriatie organizmu, prípadne nás v horúčavách môžu potrápiť bolesti hlavy alebo závraty. Prechod z takéhoto prostredia do chladnejšieho môže vyvolať nemalé problémy – zápal nosohltanu, vysúšanie slizníc dýchacích ciest alebo teplotný šok a zhoršenie alergie.

 

Nesprávne používanie klimatizácie môže tieto ťažkosti ešte umocniť a spôsobiť aj iné. Čo všetko môže nesprávne klimatizovanie spôsobiť?

-ochorenia dýchacích ciest a bolesti hlavy

-bolesti nervov, chrbtice a kĺbov alebo stuhnutie svalstva

-podráždenie očí, uší alebo kože

-angínu

-alergickú reakciu

 

To ako na nás prechody z prostredí s rôznymi teplotami budú vplývať závisí aj od nášho zdravotného stavu. Rizikovou skupinou sú najmä deti, starší ľudia, ľudia s oslabenou imunitou a s kardiovaskulárnymi chorobami. Zvlášť u nich môžu teplotné rozdiely vyvolať vážny stav.

 

Ako správne nastaviť klimatizáciu?

 

-Základné pravidlo je, aby ste vzduch v miestnosti ochladili primerane. Rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím by nemal byť vyšší ako 5, najviac 7 stupňov.

-Klimatizáciu púšťajte len na niekoľko minút. Odporúča sa pustenie na 10-15 minút, následne vypnutie na rovnakú dobu a opätovné zapnutie znovu na ten istý čas. Takýmto striedaním budete lepšie znášať teplotné rozdiely, ktoré potom nebudú príliš veľké.

-Dbajte na to, aby vzduch z klímy neprúdil priamo na telo.

 

Údržba klimatizácie

Dôležité je pravidelné kontrolovanie, čistenie a výmena filtrov. Ak sa údržba zanedbáva, tak sa vo filtroch môžu vyskytovať plesne a baktérie a dostávať sa do ovzdušia. Pravidelne by ste preto mali dezinfikovať výparník a klimatizačný systém dať aspoň raz ročne prekontrolovať v servise.

 

Prechody z prostredí s rôznymi teplotami

Pred odchodom z chladnejšieho klimatizovaného prostredia do teplejšieho svoje telo opäť pripravte. Najvhodnejšie je ak po opustení klimatizovanej miestnosti zostanete nachvíľu v menej klimatizovanom priestore a až potom vyjdete von do horúčav. Rovnaké zvykanie si na teplotné rozdiely dodržiavajte aj v opačnom prípade.

 

Klíma a alergie

Klimatizácia môže byť pre alergikov prínosná pokiaľ má kvalitné filtre, ktorými sa zachytávajú nečistoty. V teplejšom období môže pre alergikov byť dokonca aj vhodnejšie ak sa nachádzajú v klimatizovanom prostredí ako v exteriéri, kde sú baktérie a vírusy. Problémy môžu nastať ak sa filtre nečistia pravidelne a zdržiavajú sa v nich mikroorganizmy a plesne, ktoré sa vypúšťajú do ovzdušia. Alergici by však aj v klimatizovanom prostredí mali stále myslieť na zvlhčovanie sliznice nosa, a to napríklad sprejmi čo obsahujú morskú vodu.

 

Klimatizácia môže mať pre človeka priaznivý efekt, ale len vtedy ak sa dodržiavajú základné zásady. Len v tom prípade môže byť skutočnou úľavou pri vysokých teplotách.

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame