samota trapenieKeď sa pandémia COVID-19 stala trvalou súčasťou našich životov, bola označovaná ako niečo smiešne. Avšak, pre ľudí so závislosťou a problémami duševného zdravia, ktorým sa zhoršujú zdravotné problémy, rastú finančné starosti, prípadná izolácia či narušenie každodenného stereotypu, neblaho vplýva na ich zdravie.

Riešenie problémov týkajúcich sa závislostí sa zameriava na liečbu a odvykanie. Zamerať sa výlučne na liečbu a zanedbávať prevenciu je ako snažiť sa opraviť preplnený drez zotretím podlahy. Keby ste sa v prvom rade zamerali iba na prevenciu problému, mnoho ľudí by sa neocitlo v takejto situácii.

Aké sú spôsoby v rámci predchádzania závislostí a ako sa im vyhýbať?

Je dôležité si uvedomiť, že neexistuje univerzálne pravidlo, ktoré by ľuďom pomohlo, keďže každý človek má iný problém s iným priebehom.
Pri niektorých ľuďoch je zjavné, že kým niektorí sa majú lepšie, iní sú na tom horšie. Prečo?
Medzi pacientmi, ktorým sa darí lepšie, sa zdá, že práve tí pozitívne zareagovali na spomalenie života. V prípade workoholikov sa spomalil pracovný stres a ten teraz nie je taký intenzívny. Majú čas na pauzu a zamyslenie sa a majú viac času na starostlivosť o seba, napríklad na cvičenie a na pobyt s rodinou.

prepracovanost depresiaMedzi pacientmi, ktorí sa majú horšie, sa o slovo hlásia zdrvujúce stresové faktory v ich živote:

  • neistoty týkajúce sa zdravia,
  • strach z infekcie,
  • neistý stav zamestnania,
  • finančné obavy,
  • obavy z budúcnosti

Mnoho z nich môže žiť osamelo, a tak došlo k intenzívnemu prežívaniu izolácie, čo prispieva k problémom duševného zdravia a užívania návykových látok.
Prístup k návykovým látkam, ako je alkohol, tabak a kanabis nie je ničím výnimočným.


Medzi staršími ľuďmi vzrástla závislosť. Ako je to možné?

Najmä ľudia nad 65 rokov, väčšinou tí, ktorí sú zámožní, tak práve tí sa prvýkrát stretávajú s návykovými poruchami. Proces starnutia znamená, že mozog je oveľa menej odolný. Rovnako ako srdce môže začať slabnúť, tak ani mozog už nie je taký silný ako kedysi.

Ľudia, ktorí boli schopní kontrolovať pitie alkoholu, sa v neskorších rokoch života ocitli neschopní riadiť jeho konzumáciu.
Vhodnou formou, ako zmysluplne využiť čas a zabaviť sa, je získanie bonusu bez vkladu. Nie je nutné vkladanie žiadnych poplatkov, ktoré ušetria nielen peňaženku, ale aj psychické zdravie človeka.
Nemenej atraktívnymi bonusmi takýchto online hier sú aj otáčky zdarma bez registrácie. Práve tieto atribúty majú veľký vplyv na to, aby financie neboli ihneď vkladané do online hier a nespôsobujú tak problémy so psychickým zdravím, ktoré neraz potrápia ľudí závislých hrách, ktorí do hrania investovali nemalé sumy.

depresia

Sledovanie pacientov prostredníctvom videonahrávok

V období pandémie je pre ľudí so závislosťami oveľa pohodlnejšie, ak komunikujú s odborníkmi takto. Znamená to, že nemusia čakať v čakárni s inými ľuďmi. Skutočne existuje oveľa silnejší pocit súkromia a anonymity.
Nevýhodou je však to, že chýba fyzický kontakt. Napríklad, pri nových pacientoch, ktorých lekár nikdy nestretol a rozhodli sa riešiť problém so závislosťou v čase pandémie, je vytvorenie si puta medzi odborníkom a pacientom o čosi ťažšie.

Tým, ktorí dennodenne čelia závislostiam je nutné pomôcť

Pre týchto pacientov je veľmi dôležité veriť v podstatu duchovnej cesty pre duševné zdravie v akejkoľvek podobe. Moderná medicína nemá všetky odpovede, no snaží sa ich odkryť. Uznanie hraníc toho, čo môžeme vedieť, robiť alebo ovládať, má liečivý účinok - stačí si uvedomiť, že sme veľmi malí a svet je veľmi rozsiahly. Dnes dokážete vstať a môžete sa pokúsiť byť lepším človekom.
Keďže zdroje potešenia sa obmedzujú na aktivity v interiéri, ľudia trávia značné obdobie sledovaním televízie. Pretože vplyv pandémie trvá dlho, je pravdepodobné, že bude pretrvávať aj nadmerné sledovanie televízie a elektroniky, ktoré môžu neskôr vyústiť do závislosti.
Ďalšou dôležitou oblasťou, ktorú nie je vhodné podceniť, sú pacienti so závislosťou od opioidov, ktorí sa podrobujú dennej liečbe. Vynechanie jednej dávky v čase uzamknutia krajiny by viedlo k relapsu. Keď sa celý svet pripravuje na boj proti pandémii, mohli by byť prehliadnutí. Je tiež pravdou, že pacienti s problémami s užívaním návykových látok sú v čase pandémie zraniteľnou populáciou, či už z dôvodu infekcie alebo komplikácií.

Počas tejto pandémie je naliehavo potrebné zaoberať sa problémami duševného zdravia ľudí. Väčšina krajín na svete prispôsobuje opatrenia blokovania na zníženie šírenia infekcie. Zdravotnícke služby sa ťažko vyrovnávajú s každodenným nárastom infikovaných prípadov, preto sa týmto ľuďom počas tejto pandémie venuje malá pozornosť, takže je potrebné prijať náležité opatrenia a podporu.
Mali by sa zaviesť služby na pomoc tejto zraniteľnej komunite. Je veľmi dôležité riešiť mimoriadne situácie v oblasti duševného zdravia, ako sú závažné a komplikované abstinenčné príznaky pri užívaní návykových látok. Miernejšie príznaky možno riešiť prostredníctvom online psychiatrickej konzultácie.

Počas tejto pandémie je potrebné ľudí senzibilizovať na problémy spojené so závislosťou. Na riešenie konkrétnych otázok môže byť užitočná linka dôvery pre duševné zdravie.

zdroj foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame