popraskane paty lieceniePopraskané päty nepredstavujú len estetický problém, neraz môžu pri chôdzi spôsobovať aj bolesť. Poradíme vám, čo by vám s týmto problémom mohlo pomôcť.

Aj vás už zrejme potrápila drsná, suchá alebo i popraskaná koža na pätách. O tom, že ide o estetický problém niet pochýb, ale čo ak vám popraskané päty neskôr spôsobia bolesť pri chôdzi? Tým najlepším spôsobom, ako sa ťažkostiam vyhnúť je prevencia – každodennou starostlivosťou, ktorá ani nemusí zabrať priveľa času, problému poľahky predídete.


Čo spôsobuje popraskané päty?

Pokožka na pätách je v porovnaní so zvyškom tela prirodzene suchá. U niektorých ľudí môže rohovatieť rýchlejšie kvôli genetickým predispozíciám, veľký vplyv má aj pribúdajúci vek keďže koža prirodzene stráca vlhkosť. Medzi ďalšie faktory, ktoré pokožku na pätách ovplyvňujú patria:

  • nadmerná mechanická námaha
  • nevhodná obuv
  • nesprávna alebo absentujúca starostlivosť
  • klimatizované a prašné prostredie
  • zdravotné problémy – porucha štítnej žľazy, cukrovka
  • dlhší čas strávený na slnku
  • kožné ochorenia – psoriáza, ekzémy…

pata pokozka starostlivost


Pozor na mykózu

popraskane paty ako liecitPopraskané päty by ste nemali brať na ľahkú váhu – sú totiž náchylné na infekcie. Kvasinky a baktérie sa môžu rýchlo usadiť na takejto pokožke a spôsobiť zápaly. Jedným z dôsledkov popraskanej kože môžu byť mykotické ochorenia, pri ktorých sa koža šúpe, svrbí, páli, navyše sa na nej môžu vyskytnúť červené fľaky alebo vriedky.

Mykóza sa dá chytiť na kúpaliskách, v saune či v sprchách. Ak spozorujete príznaky, uistite si, či nejde práve o mykózu a navštívte odborníka, ktorý diagnostikuje druh mykózy a predpíše správnu liečbu napríklad vo forme mastí či balzamov na mykózu.

Ochoreniu zvyčajne predchádza to, že sa malé prasklinky na koži premenia na hlboké a vzniknú tzv. ragády. Tie už majú zásah do hlbších vrstiev kože a spôsobujú silnú bolesť pri našlapovaní. Navyše sú náchylnejšie na napádanie kvasinkami a baktériami. Infekcia môže navyše napadnúť aj nechty a vtedy je už liečba zdĺhavejšia.

 

Ako sa starať o päty?

K základnej starostlivosti patrí odstraňovanie odumretého tkaniva po teplom kúpeli. Dávajte však pozor, aby ste popraskané päty ošetrili čo najjemnejšie, aby sa prasklinky ešte viac nezväčšili a neprehĺbili.

Nasledovať by malo dôkladné hydratovanie pokožky. Výbornými pomocníkmi sú krémy a balzamy určené na ošetrovanie chodidiel, ktoré je vhodné používať pred spaním, aby pôsobili počas noci. Dôležité je aj používanie hydratujúceho sprchovacieho gélu alebo mydla. Na hydratovanie sa odporúčajú aj prírodné oleje, panthenol alebo bambucké maslo. Pomôcť vám môže aj vazelína alebo iný mastný krém.

Popraskaným pätám predídete ak budete okrem starostlivosti nosiť aj správnu veľkosť obuvi (malé topánky koži neumožňujú dýchať, vo veľkej topánke sa zase koža trie a chodidlo sa vysušuje).

Ak vás trápi nadmerne zhrubnutá a popraskaná pokožka, pri ktorej už domáca starostlivosť nestačí, odporúča sa navštívenie pedikéra.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS