deti a mobil Obraz ako vytrhnutý zo sci-fi filmu sa pomaly a nebadane stal bežnou súčasťou nášho života. Ľudia hľadiaci do obrazovky. Počítača, notebooku, tabletu, mobilu.

Čoraz väčšie, rýchlejšie, výkonnejšie zariadenia, neobmedzené dáta, bezdrôtové pripojenie vždy a všade. Uľahčujú nám život, rozširujú obzory. Vďaka nim sa vieme rýchlo a pohodlne dostať k užitočným informáciám. Môžeme sa spojiť s rodinou, priateľmi, sme stále v kontakte aj keď nevieme byť fyzicky spolu. Môžeme sa učiť, vzdelávať, zabávať. Je ale skutočne potrebné aby aj päťročný škôlkári kývali ráno rodičom spoza okna s mobilom v ruke?

Mobilné zariadenia sú fascinujúce. Obzvlášť pre deti. Majú veľké farebné obrazovky ktoré krásne svietia a veľa tlačidiel ktoré neodolateľne ťukajú. Pustia ti obľúbenú rozprávku, prehrajú pesničku a deti majú prirodzený talent naučiť sa ich rýchlo ovládať. A keď ich používajú všetci tak predsa musia byť super. S nimi je život krajší. Keď mama nemá čas, keď ocko znova pracuje, keď dlho cestujeme autom alebo čakáme u doktora, keď sa má večer spať ale niet nikoho kto by prečítal rozprávku.

Hranica medzi primeraným, užitočným používaním mobilu či tabletu a prehnaným trávením času na internete spojeným so závislosťou je však veľmi krehká. Medzi varovné signály že sa vaše dieťa stáva na mobile závislým môže patriť napríklad nervozita, absencia iných záľub, sústavné, bezdôvodné držanie mobilu v ruke, potreba použiť mobil pri každej príležitosti, v krajnom prípade i zvyšujúca sa agresivita. Mobilné zariadenie sa pre deti ľahko stane symbolom sociálneho a osobného kontaktu. Skutočných priateľov nahrádzajú virtuálnymi vzťahmi, pretože je jednoduchšie čeliť svetu spoza obrazovky. Práve kvôli týmto nástrahám by mali rodičia učiť svoje deti „digitálnej hygiene“ už od útleho detstva.

deti a mobil 001Vopred stanovte pravidlá, určujúce kedy a za akých okolností môže vaše dieťa používať mobilné zariadenia a vždy ich dodržujte. Použite možnosť rodičovského dohľadu. S väčšími deťmi môžete uzavrieť dohodu, ktorá bližšie špecifikuje za akých podmienok môžu mobilné zariadenia použiť ako odmenu. Motivujte ich aby informácie a zážitky hľadali aj inde ako na internete. Zoberte ich do knižnice, múzea, na výstavu. Rozprávajte sa. Buďte s nimi.

Áno, žijeme v rýchlej dobe. Práca nepočká, je jej veľa a trávime v nej omnoho viac času než naši starý rodičia. Dni, týždne a mesiace si plánujeme dopredu. Plánujeme kariéru, plánujeme založenie rodiny. Krúžky, akcie, nákupy. Napriek tomu že mobilné zariadenia nám v mnohých ohľadoch zjednodušujú život, mali by sme si uvedomiť, že je to s nimi rovnaké ako v prípade porekadla s ohňom, ktorý je síce dobrý sluha, ale zlý pán.

Deti sú našim zrkadlom. Sú odrazom doby, ale rovnako sú aj odrazom rodiny a vlastných rodičov. Ak my sami dennodenne fungujeme s mobilom v ruke, ak nás deti každé ráno vidia ako ťukáme do displeja a pri večeri rolujeme obrazovku pretože si chceme trochu „oddýchnuť“ pri čítaní správ, len ťažko môžeme od nich očakávať niečo iné. Skúsme byť teda sami k sebe úprimný a k deťom spravodlivý. Začnime od seba. Čo keby sme pri najbližšej príležitosti použili mobil alebo tablet aktívne a spolu s dieťaťom našli na internete napríklad návod na to, ako si vyrobiť vlastného šarkana. A potom keď ho zhotovíme, poďme spolu von užiť si spoločný čas naplno, bez dát, filtrov a notifikácií.

zdroj foto: pixabay

ZDIEĽAJTE NÁS