(časť 2)

sauna svojpomocne v2

V prvej časti článku o výrobe sauny sme preberali základné stavebné úpravy, miesto a všetky hrubé práce až po obklad. V druhej časti sa už aj vysaunujeme :-)

Lavice

Konštrukciu lavice si dobre rozmyslite. Výber dreva padol na severskú osiku, často sa používa topoľ (malo by to byť mäkké drevo, aby vás drevo nepálilo). Drevo bolo naozaj krásne. Bez hrčí, biele, hrany oblé. Lavice by mali byť rozoberateľné no zároveň pevné. Dosky lavice skrutkujte odspodu, aby ich nebolo z vrchu vidieť. Nejde len o estetické riešenie ale aj praktické - skrutky by pri saunovaní pálili telo. Na položenie pomohli už vopred pripravené kovové L konzoly, takže rošty lavíc sú po stranách položené na steny sauny a sú samonosné. Vzdialenosť medzi jednotlivými doskami roštu by mali byť cca 1 cm, šírka sedenia by mala byť minimálne 50 cm. 60 cm je ale lepšie.

Počítajte napríklad aj s tým, že aj opierky majú určitú hrúbku. Aby sa rošt neprehýbal, v strede je vytvorený pomocný rám. Na jeho konštrukciu postačia drevené hobľované hranoly (cca 5x5 cm). Takéto riešenie je elegantné a hlavne lavice sú rozoberateľné čo uľahčí údržbu a čistenie.

Zapojenie, osadenie pece, riadiaca jednotka

Návod na zapojenie a osadenie elektrickej piecky - vzdialenosti od stien, zeme, stropu atď. Nebudem rozoberať, obsahuje to návod na použitie a môže sa líšiť v závislosti od značky a typu elektrickej piecky. Rovnako ako riadiaca jednotka. Keďže jednotku som už mal, nad výberom som si nemusel lámať hlavu. Ale pri najbližšom upgrade sauny bude práve riadiaca jednotka prvá na rane. Na trhu sú už dnes sofistikované riešenia, s ovládaním cez WiFi, displayom... Toto je ale práca pre odborníka.

Svetlo bolo kúpené na to určené, so správnym IP krytím a tepelnou odolnosťou. Na trhu sú už rôzne LED svetlá, ale ja som už mal v hlave ako urobiť kryt svetla, tak som zvolil klasiku.

Uloženie lávových kameňov je tiež popísané v návode piecky, nemali by byť príliš natesno, ale zasa nie úplne voľne. Tak akurát. Lávové kamene kúpite takisto na internete. Kúpte si do zásoby viac, nemusíte potom zbytočne oplácať poštovné a kúpte si radšej kvalitné.

V tejto fáze už to konečne vyzerá ako sauna.

Dvere, doplnky

Dvere sauny

O dverách sa rozpisujem až teraz, v skutočnosti boli dvere urobené už skôr. Ak máte radi sklo, výber rôznych dizajnov je naozaj široký. Ja som ale chcel drevené. Rozhodol som sa tak preto, lebo som ich chcel zladiť s dverami do ochladzovacej sprchy, ktoré sú tiež netypicky - drevené. Toto rozhodnutie bolo čisto s dizajnových dôvodov, takže práca navyše. Drevené dvere by mali doliehať presne, mali by byť zateplené a zároveň bezpečné. Sklo v hornej časti bolo zakúpené u sklenára, kúpte bezpečnostné. Na udržanie dverí v zavretej polohe postačí silnejší nábytkový magnet, v praxi radšej dva. Dole je ponechaná medzera na prívod vzduchu, stačí cca 2 cm po celej šírke dverí. Pripomínam, že dvere sa musia otvárať smerom von zo sauny. Určite sa vyhnite akýmkoľvek zámkom, kľučkám so žabkou blachom a podobne.

Doplnky

Rošt na podlahu zhotovíte jednoducho, postačí zo smrekových hobľovaných ofrézovaných dosiek. Na zemi je nižšia teplota a drahšia kvalitná osika by bola zbytočná.

Šíber na ovládanie výduchu vzduchu, kryt svetla, opierky hlavy, madlo na otváranie dverí, ochranný rám elektrickej piecky. Toto všetko nájdete na e-shopoch ponúkajúce saunové doplnky. Ja som sa rozhodol pre výrobu svojpomocne. Jednak sa využil prebytočný materiál a jednak to dostane punc originálnosti. Tak už len kúpiť teplomer, presýpacie hodiny a ide sa na to!

Spustenie, záver

Spustenie má prebiehať pozvoľne. Začať s menšími teplotami a potom postupne teplotu zvyšovať. Tu je čas doladiť drobnosti, nejaké lištovačky... Samozrejme bude treba ešte doladiť odpočinkovú miestnosť, vešiaky na uteráky, plachty atď. Ale to už je iný príbeh.

Či sa stavba svojpomocne oplatí? Ak by sme zrátali pracovný čas, (odborníci majú rôzne pripravené riešenia a zabehnuté postupy prác) tak nie. Predpokladám, ale že stavbu sauny svojpomocne budete realizovať vo svojom voľnom čase. A ak máte radi prácu s drevom a samotný proces hľadania technických riešení a detailov, tak odporúčam. Ja som si to celkom užíval a o to šlo. A nakoniec aj úspora niekoľko tisíc eur prišla vhod. :-)

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame