Psychologické faktory obezityMáte nadváhu a hoci robíte, čo môžete, nadbytočné kilá sa vás stále držia? Problém pravdepodobne tkvie vo vašej hlave. Proces vzniku a udržiavania obezity je často mylne vnímaný ako prostý vzťah prejedania sa a následného pribúdania tukového tkaniva.

Jej vývoj je však oveľa komplikovanejší a okrem mnohých somatických faktorov, akými sú napríklad zdravotné ťažkosti alebo hormonálna nerovnováha, do neho prirodzene vstupuje i psychika a sociálne prostredie.

 

Vzťah matka-dieťa
Zárodky budúcej obezity môžu byť položené už v najútlejšom detstve, kedy matka z nejakého dôvodu nevhodne reaguje na nespokojnosť dieťaťa. Bábätko plače, keď je pocikané, nepokojné alebo unavené. Ak matka nedokáže citlivo rozoznať signály dieťaťa a pri každej nespokojnosti ho nakŕmi, nenaučí sa to ani samotné dieťa. Dôsledok je, že ani v dospelom veku nevie spoľahlivo odlíšiť hlad od ostatných telesných pocitov a potrieb a jedlo mu slúži ako náhrada najrôznejších hodnôt.

Toxické prostredie
Pre vznik, ale aj udržiavanie obezity je typické, že ľudia nejedia v dôsledku hladu, ale preto, že sú okolím povzbudzovaní ku konzumácii, najčastejšie nevhodných, potravín. Je všeobecne známe, že častou príčinou obezity je "kuchárska kniha", ktorá sa dedí z generácie na generáciu. Preto tak často vidíte obéznu matku s obéznou dcérou. Majú jednoducho rovnaké stravovacie návyky. Ľudia sú však podnecovaní ku konzumácii nevhodných potravín aj oveľa širším sociálnym prostredím. Žijeme v konzumnej spoločnosti, kde je dostatok jedla životným štýlom. Moderné je nepravidelné stravovanie vo fast foodoch alebo reštauráciách, kde dostanete nadpriemerne veľké nutrične nehodnotné porcie. Následne hľadáme spôsob, ako telu doplniť potrebné vitamíny a minerály iným spôsobom napríklad rôznymi doplnkami výživy, alebo naopak produktami na chudnutie.

Nezdravé stravovanie

Pretlak emócií
Častou príčinou, ale aj udržiavacím faktorom obezity je, že ľudia nejedia preto, že sú hladní, ale preto, že sú nervózni, vystresovaní alebo naopak spokojní a šťastní. Príjem potravy je u nich podmienený kladnými alebo negatívnymi emočnými prežitkami. Slasť z jedla je spájaná s pocitom pohody už u novorodenca. Neskôr sú príjemné emócie viazané s posedením s priateľmi v kaviarni pri koláčiku. Jedlo sa tak navyše stáva prostriedkom nadväzovania a budovania vzťahov. Umocňovanie pohody jedlom pretrváva i v dospelosti. Ľudia hryzú pochúťky pri televízii alebo knihe. Oslava ani nie je oslavou bez prehýbajúcich sa stolov. Častým dôvodom k prejedaniu sa sú i negatívne emócie. Mnohí riešia jedlom záťažové situácie, stres alebo smútok.

Nereálne ciele
Problémy s odstránením nadbytočných kilogramov často priamo súvisia s chybami v myslení. Typickým omylom obéznych sú neprimerané ciele čo sa týka veľkosti váhového úbytku, ale aj dôsledkov straty kilogramov. Jednoducho povedané, obézni očakávajú, že schudnú veľa, rýchlo a že úbytok na váhe pozitívne ovplyvní i ďalšie oblasti ich života, napríklad, že si nájdu partnera alebo lepšie pracovné miesto. Ak sa im nepodarí dosiahnuť stanovené ciele, prepadajú frustrácii a obviňujú sa z neschopnosti sebakontroly. Výsledkom je, že aj menší úspech vnímajú ako zlyhanie a vracajú sa k pôvodným stravovacím návykom.

Spoločenské postavenie
Spoločenské normy diktujú, že úspešní ľudia sú krásni a štíhli. Výsledkom je, že vyššie riziko obezity skutočne hrozí u ľudí v nižších sociálnych vrstvách a ľudí s nižším vzdelaním. Štatisticky sú častejšie obézni ľudia žijúci na vidieku.

 

ZDIEĽAJTE NÁS