kliestKliešť nepríjemný, malý, krvilačný a samozvaný spoločník v lese, na lúke, v parku alebo pri lesnom potôčiku. To je jedno, či idete za rekreáciou, športom, na sezónne práce, alebo na zber lesných plodov.

Ťažko špecifikovať kedy je jeho sezóna na takzvanú výživu. Najväčší výskyt však býva od apríla do októbra. Donesiete si ho domov tak z jari, v lete alebo na jeseň, či už v lokalite okolo Dunaja alebo nadmorskou výškou pomerne vyššie položených Kysúc. 

Sú rovnako nepríjemní ako i nebezpeční pre svojho hostiteľa.

 

Nevyskytuje sa v bažinách, v ihličnatých lesoch bez tráv a kríkov, v suchých borovicových a agátových lesoch, na ornej a hospodársky využívanej a obrábanej pôde.

Preventívne opatrenia pomocou ktorých sa môžete chrániť pred ich prisatím

  • očkovanie
  • repelent
  • dôkladná prehliadka celého tela po každom návrate z prírody

Treba ho zistiť včas a odstrániť správnym spôsobom, následne si všímať možné príznaky prípadnej infekcie.

relax

 

Kliešte sa najčastejšie vyskytujú vo vrstve zelene asi tak 0,5 až 1 meter nad zemou, kde nachádzajú potrebnú vlhkosť. Pohybujú po steblách trávy, listoch alebo v kríkovitom poraste. Bez krvi prežijú až jeden rok.
Na tele vyhľadávajú dobre prekrvené miesta s tenšou kožou, ako je napríklad jamka za kolenom, slabiny, ohyb lakťa, zápästie, brucho, podpazušie, taktiež za ušami a vo vlasoch, kde sú najťažšie zistiteľné. Niektoré kliešte podľa štádia vývoja sú menšie ako špendlíková hlavička.

Životný cyklus kliešťa

  • larva
  • nymfa
  • imago - dospelý kliešť

mackaZ vajíčok sa vyliahne larva, ktorá je veľmi malá.

Larva sa zvyčajne prisáva na drobné hlodavce, z ktorých po nasatí odpadne. Neskôr nastáva štádium premeny, kde dochádza k premene všetkých larvových orgánov na orgány vyššieho vývojového stupňa, ktorým je nymfa.

Nymfa sa prisáva zvyčajne na väčšie zvieratá ako sú zajace, psy, mačky a samozrejme na človeka. Po načerpaní potravy (krvi) nymfa opäť odpadá a prechádza konečnou premenou na imago dospelého jedinca, samičku alebo samca schopného ďalšej reprodukcie.
Krvou sa živia iba samičky, samček už nesaje, jeho úlohou je oplodnenie samičky.

Dospelá samička využíva ako zdroj svojej potravy väčšie živočíchy ako sú srnky, jelene, diviaky, dobytok, kone, psy, mačky a na človeka sa samozrejme nezabúda. Krv saje po dobu jedného až dvoch týždňov, potom odpadne, nakladie vajíčka a uhynie.
Vývojový cyklus kliešťa trvá dva až tri roky.

Satie krvi je priama cesta prenosu infekcie či už larvou, nymfou alebo dospelým kliešťom. Miesto, kde sa prisal kliešť zvyčajne v prvých hodinách človek vôbec necíti - nesvrbí, nepociťuje prítomnosť tohto cudzopasníka na svojom tele.
po 24 až 48 hodinách, nastáva urýchlené nasávanie krvi, tým sa zintenzívňuje sekrécia slín kliešťa a zvyšuje riziko prenosu infekcie do krvného obehu. To je hlavný dôvod sa po návrate z prírody dôkladne skontrolovať a prípadných prisatých kliešťov ihneď odstrániť.

Užívanie vitamínov skupiny B veľmi nepomáha (nie len vlastná skúsenosť). Skôr odpudzujúco pôsobí obyčajný cesnak používaný v kuchyni, alebo jeho výťažky, ale ani toto nie je zaručené. Na niekoho sa prisávajú prakticky vždy a všade, ale na iného nikdy. Táto skutočnosť pravdepodobne súvisí v zložení ľudského potu.

parknajčastejšie sa kliešte vyskytujú vo vrstve zelene asi 0,5 až 1 meter nad zemou

 

Idete do prírody so zvýšeným výskytom kliešťov, tak

  • prispôsobte svoj odev to znamená svetlé oblečenie, dlhé rukávy, dlhé nohavice a tie majú byť zastrčené v topánkach, treba používať repelentné prípravky
  • neodpočívajte a neposedávajte na okrajoch lesa v nízkom poraste s vysokou trávou
  • po návrate z prírody sa prezlečte, vytrepte odev a vyperte ho, osprchujte a prezrite sa
  • prisatého kliešťa odstráňte ihneď
  • kliešťa vytiahnite pinzetou tak, aby ste ho nepoškodili a nedostali sa do styku s jeho tekutinamim a dezinfikujte!
  • po vybratí kliešťa niekoľko dní pozorujete príznaky podobné chrípkovému ochoreniu, a taktiež miesto kde bol prisatý kliešť, ak ostalo začervenané, treba navštíviť svojho lekára a upozorniť ho na možnú nákazu

Pozor pri odstraňovaní

Neuduste zahryznutého kliešťa olejom alebo iným krémom! Kliešťa síce udusíte, ale zároveň vám takýto kliešť vyvráti svoj obsah zo svojho vnútra do rany, v prípade ak je nakazený, infekciu vám vstriekne priamo do tela.

Ako na to?

Celkom postačuje pinzeta a dezinfekčný prostriedok. Prisatého kliešťa uchyťte pinzetou alebo špeciálnou pomôckou na vyberanie kliešťov, (dostať zakúpiť v lekárni) čo najbližšie pri koži a snažte sa ho vykývať, nevytáčajte ho, je zahryznutý.

Nerozpučte ho, nedotýkajte sa ho!

Po odstránení vpich vydezinfikujte. Vybratého kliešťa je najideálnejšie spáliť.

Treba mať na pamäti

  • dezinfekciaAk odstraňujete kliešťa zo zvierat, je dôležité mať rukavice alebo igelitové vrecko na ruke Ak nemáte so sebou pomôcky na odstránenie kliešťa v prírode, počkajte domov.
  • Ak pri odstraňovaní hlavička kliešťa ostane v pokožke, tak ju aj s hryzadlami odstráňte ihlou. Postup je presne taký, ako keď odstraňujete zabodnutú triesku z prsta. Treba zájsť ihlou pod uviaznutú hlavičku. Stisnite pevne palcom a ukazovákom miesto pod zvyškom kliešťa a vyberte ho, potom miesto uhryznutia dôkladne vydezinfikujte. Po dezinfekcii môžete ešte miesto uhryznutia ošetriť masťou, ktorá obsahuje antibiotika. Alebo je vhodné navštíviť lekára v zdravotníckom zariadení, ktorý časť kliešťa odborne odstráni a postihnuté miesto ošetrí.
  • Ak sa ocitneme u lekára s nejakým zápalovým ochorením, je nutné ho upozorniť na predošlý nález kliešťa na svojom tele.

Infikovaný kliešť prenáša:

Prečítajte si aj: Kliešte o vás stratia záujem

 Rebecca

 

ZDIEĽAJTE NÁS