slnecna plazTento rok nastúpilo leto v plnom prúde a to skokom a s tropickými teplotami. Slnko láka von mladých i starších. Leto je najideálnejšie obdobie na opaľovanie, preto vyhľadávame pláže, bazény, prírodné kúpaliská alebo iný pobyt na slnku, kde chceme nachytať "bronz" na pokožku.

Vôbec nezáleží na tom kde ste vystavení slnečnému žiareniu. Pri každom pobyte na slnku treba mať na zreteli, že "všetkého moc škodí".


Niektorí možno namietate, že slniečko a jeho lúče sú potrebné pre správny vývoj organizmu a pre jeho zdravé fungovanie. Túto skutočnosť nikto nepopiera, to je to pozitívum z pobytu na slnku, ale každá minca má dve strany.

Neuvážené opaľovanie prináša veľké riziko. Mnohí z nás už zažili bolestivé spálenie pokožky, iní sa pre zmenu stretli s aj nepríjemnými alergiami pri priamom slnečnom žiarení. Toto je však len slabý odvar nepríjemností, ktoré môžu nastať, ak si nedáme pozor a podceníme pobyt na slnku. Prílišné a nekontrolované slnenie často spôsobuje rakovinu kože.


Určite viete že:

Všetky časti slnečného žiarenia nie sú pre človeka škodlivé a zradné. Najnebezpečnejšie sú ultrafialové lúče typu A a B.

  • UVA žiarenie preniká hlboko do pokožky, kde značne poškodzuje kolagénové a elastické vlákna a tým spôsobuje predčasné starnutie pleti, stratu pružnosti pokožky a tvorbu pigmentových škvŕn. Tiež je príčinou tvorby voľných radikálov, ktoré môžu poškodiť DNA buniek a tým spôsobiť rakovinové bujnenie.
  • UVB žiarenie spôsobuje opálenie pleti, ktoré môže pri nesprávnom slnení príčinou spálenia, alergií alebo poškodenia buniek, ktoré opäť môže viesť až k vzniku rakoviny. Preto je na mieste a nevyhnutné používať opaľovacie produkty, ktoré chránia pred obidvoma typmi žiarenia.
  • Deti do jedného roku veku, by sa slnku vôbec nemali nevystavovať slnku. Dôvodom je ich koža, ktorá je tenšia ako u dospelých a preto je proti silnému pôsobeniu slnečných lúčov bezbranná. Čo by nemal podceniť žiaden rodič malého dieťaťa je aj riziko prehriatia a úpalu, preto zvýšte opatrnosť pri prechádzkach s kočíkom a pri preprave v rozpálenom aute.

 

Nepodceňujte

kupanie v moriV médiách si často vypočujeme upozornenia o maximálnej dobe, po ktorú môže byť človek vystavený slnečným lúčom bez väčších rizík. Samozrejme aj táto doba je závislá na citlivosti (fototyp) kože a dennej dobe. Intenzita žiarenia sa počas dňa mení a samozrejme aj jeho zloženie.

Stála výstraha platí, vyhýbať sa slneniu v obedných hodinách! Najväčšie zdravotné riziko hrozí pri pobyte na slnku v čase medzi 11. až 15. hodinou. V tomto časovom rozmedzí by sa nemalo vystavovať slnku vôbec.

Koža a telo si pamätá ako sa o nich staráte, preto po pobyte na slnku ošetrite pokožku prípravkom po opaľovaní, dodajú jej stratenú vlhkosť a dopomôžu k rýchlejšej regenerácii.

V ľudovom liečiteľstve sa odporúča na slnkom spálenú kožu aplikovať smotanu alebo biely jogurt, pokožka po natretí pomerne rýchlo stráca horúčavu, upokojuje sa a hnedne - regeneruje.

Dajte si pozor, aby sa letné radovánky na slniečku nezvrhli na zdravotné ťažkosti. Krásne leto vám všetkým.

 

Wanda

 

ZDIEĽAJTE NÁS