kavove bobyVäčšina ľudí si nevie predstaviť život bez rannej kávy. Káva je prvý nápoj, ktorý sa ponúka pri návštevách, posedeniach, ale i pri pracovných stretnutiach a rokovaniach. Osvieži, vzpruží, povzbudí, oživí zmysly, zbystrí pozornosť...

Káva je nápoj pripravený z pomletých pražených semien kávovníka (kávové bôby). Je mierne kyslá s pH 5.0 až 5,1 a obsahom kofeínu.

Na jej výrobu sa používajú sa dve základné skupiny kávy, je to káva arabica a káva robusta.

Chuť mletej kávovej zmesi dodávajú rôzne druhy kávy arabicy a o správnu farbu sa postarajú rôzne druhy kávy robusty. Čím má káva tmavšiu farbu, tým má chuť horkejšiu, to znamená, že obsahuje viac kávy robusty. Drahšie značky kávy robustu neobsahujú. Najkvalitnejšia káva na trhu sa označuje ako premium gourmet/specialty coffee, čo v preklade znamená prémiová odrodová káva.

zrnkova kava 

Ranná káva

Niektorí z vás majú po vypití silnej kávy, alebo jej väčšieho množstva pálenie v žalúdku. Stáva sa to najmä vtedy, ak sa káva pije na lačný žalúdok. Káva pôsobí agresívne na žalúdočné steny. Najlepšie je piť kávu s mliekom, ktoré čiastočne neutralizuje a zjemňuje negatívne vplyvy kávy na tráviace ústrojenstvo. Pre zdravého človeka je optimálne vypiť 2-4 priemerne silné kávy denne, tieto môžu považovať za liek, alebo príjemný neškodný doping.

Ľudia, ktorí majú problémy so štítnou žľazou, s vysokým tlakom, so srdcom, so zvýšenou tvorbu žalúdočnej kyseliny, prípadne vredovým ochorením žalúdka, žlčníka a pankreasu, by mali denné dávky požívania kávy znížiť.


Predávkovanie kávou vyvoláva nepríjemnú nervozitu, ktorá je spojená s búšením srdca, zvieraním žalúdka, vedie k zvýšeniu krvného tlaku a páleniu záhy. V dôsledku jej močopudných účinkov, dochádza aj k stratám tekutín, čo môže pre zmenu spôsobiť zápchu teda poruchu vyprázdňovania.

V každej dobrej kaviarni dostanete ku káve pohár čistej vody, to znamená, že z jednu šálku kávy, treba doplniť jedným pohárom vody.


Pozitívne účinky kávy na organizmus

kava prazena1

  • obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré zabraňujú oxidačnému stresu a pôsobia ako prevencia kardiovaskulárnych, nádorových ochorení, Parkinsonovej, Alzheimerovej choroby
  • polyfenoly, ktoré sa podieľajú na ochrane bunkovej bielkoviny a DNA
  • kofeín
  • má vysoký obsah draslíka, horčíka a magnézia
  • zlepšuje toleranciu glukózy a tým eliminuje riziko vzniku cukrovky
  • môže znižovať riziko cirhózy a rakoviny pečene

Kofeín pôsobí na nervový systém stimulačne, podporuje bdelosť, pozornosť, logické myslenie, telesnú a duševnú výkonnosť, teda stimuluje centrálny nervový systém.
Aj tu treba mať na pamäti, že všetkého veľa škodí, káva v správnej dávke a správnom čase je zvyčajne veľmi dobrá vzpruha.

Denná dávka kofeínu by nemala presiahnuť cca 300 mg.


Akú kávu piť, instantnú, filtrovanú, či zalievanú?

Zalievaná čiže turecká káva môže mierne zvyšovať cholesterol v krvi, filtrovaná (prekvapkávaná) káva nezvyšuje cholesterol, ale má menší protirakovinový účinok a taktiež nižší obsah antioxidantov, ako pri instantnej, zalievanej alebo espresso káve.


Kávu možno pripraviť aj ako

  • Kapučíno taliansky kávový nápoj, ktorý sa skladá z 1/3 espressa, 1/3 mlieka a 1/3 mliečnej peny.
  • Espresso sa vyrába prístrojom na výrobu kávy sparením pod tlakom.
  • Moccacino je jeden z druhov caffe latte pripravený zmiešaním čokoládového sirupu s malým množstvom espressa 2/1, do pohára sa dopĺňa speneným mliekom alebo šľahačkou.

 

Je len na vás, ktorú si vyberiete. Káva zdraviu neškodí, naopak prospieva, konzumácia kávy má u zdravého človeka pozitívne účinky.

 Rebecca
foto: pixabay.com, vlastné

ZDIEĽAJTE NÁS