nahlad pitny rezim1Voda je dôležitá a nepostrádateľná k životu. Základom pitného režimu je vždy kvalitná čistá voda, ktorá v tele ovplyvňuje najzákladnejšie životné procesy. Je hlavnou zložkou pri vylučovaní škodlivín z tela a pri vznikajúcich metabolických procesoch. Zároveň pôsobí aj ako termoregulátor, ktorý chráni organizmus pred prehriatím.

Pitný režim je príjem a výdaj vody, ktorý je podmienený konštrukciou človeka, jeho vekom, aktivitou organizmu a taktiež okolitým prostredím. Pri pitnom režime jednoznačne platí, že radšej viac ako menej, preto je nutné jej náhrade venovať náležitú pozornosť.
Prísun vody do organizmu má byť rozložený na celý deň. Organizmus pre svoje správne fungovanie si vyžaduje denne minimálne 2 až 3 litre vody (tekutín), pri extrémnych podmienkach až okolo 5 litrov. Nárazový príjem väčšieho množstva vody zaťažuje žalúdok, telo ju nedokáže spracovať vo svoj prospech.

voda

Pri nedostatku vody sa v organizme, v cievach a tkanivách hromadia škodlivé látky, čo je veľká záťaž pre látkovú výmenu a vylučovacie orgány. Nedostatok vody vyvoláva pocit smädu, keď nastane tento jav je už neskoro, organizmus je dehydrovaný. Dôležité je napiť sa skôr ako cítime smäd, to sa človek musí jednoducho naučiť. Pitie čistej vody je vecou zvyku.

V horúcich dňoch, pri zvýšenej fyzickej námahe, pri stresových situáciách, či pri pobyte na slnku je potrebné zvýšiť príjem tekutín. Pitím sa dopĺňajú a nahrádzajú stratené tekutiny.

Káva, čierny čaj, pivo a alkoholické nápoje sa do prijímaných tekutín nezapočítavajú, majú silný močopudný účinok. Čo to znamená? Iba to, že na 1 pohár vypitej kávy alebo piva potrebujete 2 poháre čistej vody na doplnenie stratenej tekutiny. Mlieko tiež nie je adekvátne proti smädu, je to potravina, ktorá si vyžaduje zložité trávenie.

citronova voda

Hlavné príznaky dehydratácie

  • smäd
  • suché pery a ústa
  • problémy s koordináciou až mdloby
  • začervenaná pokožka
  • prehriatie organizmu
  • podráždenosť
  • pocity otupenosti, apatie
  • bolesť hlavy a nevoľnosť
  • tmavý moč
  • pocit slabosti, únavy prípadne zvracanie
  • rýchly alebo slabý pulz
  • znížený výkon, malátnosť, únava

 

Vhodné tekutiny na pitie

Príliš vychladené a studené tekutiny nie sú vhodné na pitie v horúcich letných dňoch. Môžu vyvolať zápal sliznice žalúdka, alebo spôsobiť tráviace ťažkosti. Najvhodnejšie sú vlažné nápoje, ktoré telo osviežia omnoho viac.

Základom pitného režimu je číra, nízko mineralizovaná pramenitá alebo minerálna voda bez rôznych príchutí a obohatenia oxidom uhličitým (CO2). Pitný režim si môžete doplniť o bylinkové a zelené čaje. Ak sa chcete v lete schladiť, dajte si šálku vlažného čaju. Ten vás príjemne osvieži a zároveň ochladí.

cajtekutina pôsobí ako termoregulátor, ktorý chráni organizmus pred prehriatím.

 

Studené nápoje a zmrzliny majú už spomínaný opačný efekt.

Úplne nevhodné sú kolové nápoje, rôzne limonády, džúsy sirupové vody, ktoré obsahujú nemalé množstvo cukru. Ak si pozriete ich výživovú hodnotu, okrem cukru obsahujú farbiace a konzervačné látky, sladidlá a u kolových výrobkoch aj určitú dávku kofeínu. Z výživového hľadiska nemajú žiadnu hodnotu. Maximálne môžu organizmus pre vysoký obsah cukru doviesť ku vzniku nadváhy a obezity.

Nezabúdajte, každá strata vody, ak nie je nahradená, znižuje vašu výkonnosť a pocit pohody a zvyšuje zdravotné problémy.

Rebecca

ZDIEĽAJTE NÁS