bolest hlavy-ochorenieV tomto ročnom období nič nezvyčajné. Jeden deň ste v poriadku a na druhý nemôžete poriadne dýchať. Máte upchatý nos a trápi vás nádcha. Priebeh môžeme zmierniť aj pomocou prírodných prostriedkov a bez chemických liekov. Skúste medový chren, bylinkové nosové kvapky či osvedčenú slanú inhaláciu.



Nádcha sa prejavuje zvýšenou tvorbou nosového výtoku, zdurením nosovej sliznice, zhoršeným dýchaním a samozrejme kýchaním, slzením očí, únavou prípadne zvýšenou teplotou.

Najčastejšie vzniká následkom kvapôčkovej infekcie. Spôsobujú ju vírusy. Tento typ nádchy je sprevádzaný zvýšeným bezfarebným vodnatým výtokom.

 

Ďalším typom je nádcha bakteriálna. Často nadväzuje na vírusovú nádchu. Vzhľadom na oslabenie sliznice, vírusy a začnú množiť a nádcha prechádza do štádia bakteriálnej. Tento typ nádchy je typický hustým žltozeleným hustým hlienom, ktorý je niedy problém aj vysmrkať. V Každom prípade treba dbať na správne čistenie nosa a dutín. Príliš časté smrkanie nám podráždi pokožku nosa. Nezabúdajme preto ošetriť aj vonkajšok a okolie nosa vhodným krémom.

 

Priebeh nádchy môžeme uľahčiť pomocou rôznych čajov a tinktúr.


Čaj na nádchu a prechladnutie

Potrebujeme: 1 lyžicu lipového kvetu, 1 lyžicu bazového kvetu, 1 lyžicu skorocelu, 1 lyžičku z koreňa sladkého drievka, 0,5 litra vriacej vody
Postup: byliny zmiešame a zalejeme ich vriacou vodou. Necháme cca 15 minút vylúhovať. Potom precedíme a popíjame počas dňa. Takto pripravovaný čaj pijeme aspoň týždeň.

 

Medový chren

Potrebujeme: 2 lyžice najemno nastrúhaného chrenu, 2 lyžice tekutého medu
Postup: Chren zmiešame s medom a po dobu 5 dní užívame 3 × denne 1 lyžičku tejto zmesi.

 

Skvelý zázvorový čaj ktorý prehreje celý organizmus

Potrebujeme: 1,5 lyžičky čerstvo nastrúhaného koreňa, 1 lyžicu čerstvej citrónovej šťavy, 2 lyžičky medu, 3 dl vriacej vody.
Postup: Zázvor prelejeme vriacou vodou a necháme ho 10 minút lúhovať. Potom precedíme a do čaju pridáme citrónovú šťavu a med. Čaj môžeme popíjať 2-3 × denne. Keď dáte viac zázvoru je potom naozaj silný.

 

Inhalácia:
Potrebujeme: hrsť soli (ideálne morskej), 0,5 litra vriacej vody
Postup: Do nádoby nasypeme soľ, zalejeme vriacou vodou a rozmiešame. Necháme  cca 5 minút odstáť a následne si prehodíme cez hlavu uterák alebo osušku a po dobu 5 minút inhalujeme uvoľnenú paru.
Pri naparovaní môžeme využiť aj rôzne silice. Pri nachladnutí sú najpoužívanejšie tea tree (čajovník), rozmarín, eukalyptus, tymian, levanduľa, harmanček alebo citrón.

 

Čistite si nos soľným roztokom. Kúpite si ho v každej lekárni. Sprej s obsahom morskej soli alebo Vincentka pomôže zmenšiť opuch sliznice, odstráni časť nečistôt ktoré sa na nej zachytili. Ak ho nemáte kúpený, môžete si ho pripraviť aj doma.

Potrebujeme: 1 lyžičku morskej soli, 2 dl vriacej vody
Postup: Soľ zalejeme vriacou vodou a čakáme, kým sa soľ úplne nerozpustí. Potom niekoľkokrát denne aplikujeme po 4 kvapkách do každej nosovej dierky. Prípadne si ich dáme do fľašičky z rozprašovačom - sprejom.

S bežnými kvapky na nádchu opatrne. Dôležitý je zvýšený prísun vitamínu C najlepšie v čerstvom ovocí a zelenine.

 

Náš tip:
Ak máte doma prechladnutého spolubývajúceho určite vyskúšajte cibuľu. Cibuľa likviduje choroboplodné zárodky. Večer položte vedľa postele 1 rozkrojenú cibuľu. Silice spoľahlivo vyčistia vzduch od choroboplodných zárodkov a pomôžu pri opuchu sliznice.

 

Zdroj foto: FreeDigitalPhotos.net

ZDIEĽAJTE NÁS