pitny rezim pocas letnych dniVysoké letné teploty dokážu ľudský organizmus zničiť viac, ako fyzická námaha. Pocit smädu je varovným signálom pri značnom nedostatku vody v organizme. Človek by si mal dopĺňať tekutiny priebežne a ešte predtým, ako sa dostaví pocit smädu.

Nedostatočný príjem tekutín spôsobuje rôzne zdravotné problémy, najčastejšie sa jedná o dehydratáciu organizmu, ktorá sa prejavuje únavou, spavosťou, malátnosťou,

poruchou koordinácie chôdze a pohybov, suchosť a nepružnosť pokožky, zrýchlenie pulzu, zníženie krvného tlaku. Voda je pre život človeka bezpodmienečne nevyhnutná a práve preto je veľmi dôležité v letných horúčavách predísť dehydratácii vhodným pitným režimom. Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne 2-4 decilitre tekutín na 10 kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až 3 litre tekutín denne. Toto množstvo sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia. Piť by sa malo priebežne, čiže v menších dávkach a častejšie. Najvhodnejšia je pitná voda, ale aj minerálne vody, nesladené bylinkové a ovocné čaje. Vhodným zdrojom tekutín sú aj čerstvé ovocné a zeleninové šťavy riedené vodou. Sladené nápoje treba obmedzovať kvôli nadbytku cukru, energie a kofeínu. Dôležitá je tiež teplota tekutín, odporúča sa prijímať vlažné nápoje. Potreba pitia rastie nielen v závislosti od teploty, ale aj od telesnej aktivity.

ovocne zeleninove stavy pitny rezim

Počas letných horúčav netreba zabúdať ani na malé deti, ktoré majú nedokonale vyvinutý mechanizmus pocitu smädu. Nedostatok vody znižuje celkovú výkonnosť detí, podieľa sa na ich zníženej sústredenosti a v neskoršom veku môže spôsobovať aj problémy v škole. V letnom období sú pre dieťa tekutiny dôležitejšie než jedlo. Nie je vhodné nútiť dieťa počas horúcich letných dní jesť, treba mu však ponúkať tekutiny častejšie a v malých dávkach. Na konci teplého dňa bývajú deti často podráždené, unavené, nepozorné, čo môže byť zapríčinené práve dehydratáciou.

Starším ľuďom sa postupne znižuje až mizne pocit smädu, takže nepociťujú potrebu napiť sa. Niektorí dokonca vedome znižujú príjem tekutín, ak majú zdravotné problémy spojené s častejším močením, inkontinenciou a podobne. Preto im tiež treba tekutiny častejšie ponúkať, aj napriek ich odporu a tvrdeniu, že "nie sú smädní". Obzvlášť nebezpečná situácia môže nastať, ak starý človek žije sám. Dehydratácia v tomto veku s následným zahustením krvi môže viesť až k trombózam, embóliám, k tvorbe močových kameňov, prípadne až k poruchám vedomia.

Jednoduchý spôsob, ako nezabúdať piť, je dať si ráno na stôl fľašu s vodou. Voda je základ života. Bez príjmu vody nie je život organizmu možný, preto vydržíme dlhšie bez jedla, ale len približne dva - tri dni bez vody. Základné pravidlo letných dní teda znie – piť, piť, piť! (zdroj: www.zdravie.sk, www.uvzsr.sk)

Pripravilo:
Oddelenie Výchovy k zdraviu
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame