nakup z_regaluImage courtesy of Ambro/ FreeDigitalPhotos.netDnes sa pri nákupe zameriame hlavne na mlieko a mliečne produkty, pri ktorých si nebudeme všímať iba obal a cenu, čo je veľakrát rozhodujúci faktor pri nákupe, ale zameriame sa hlavne na zloženie výrobku, pomenovanie a jeho kvalitu, či tovar zodpovedá tomu, čo chceme kúpiť a čo by sme mali o danom výrobku vedieť.

 

Samozrejmosťou ostáva vizuálna kontrola výrobku, či je správne skladovaný (chladiaci box, regál), doba spotreby alebo použiteľnosti a celistvosť obalu.

 

Zakýsané mliečne výrobky

 

Kysnuté alebo fermentované mliečne výrobky sa vyznačujú lepšími výživovými vlastnosti ako bežné mliečne výrobky, majú dlhšiu dobu trvanlivosti a sú ľahšie stráviteľné. Obsahujú pre organizmus priaznivé mikroorganizmy (probiotiká), vitamíny A, B, D, minerálne látky vápnik, fosfor a iné.

 

kysnuté mliečne výrobkykysnuté mliečne výrobky sa vyznačujú lepšími výživovými vlastnosti
Mliečne nápoje

 

Jogurtové mlieko, jedná sa vlastne o rozriedený jogurt, kde obsah jogurtu musí byť minimálne 50%. Základom je jogurtová kultúra (Streptococcus salivarius subsp. thermophilus a Lactobacillus delbrueckii subsp. Bulgaricus), ďalej obsahuje kukuričný škrob, guarovú gumu, smotanu, cukor a rôzne príchute.


Cmar je produkt, ktorý ostáva po výrobe masla. Obsahuje prirodzene nižší obsah tuku, ale zachováva si výživné a chuťové látky. Ku fermentácii sa používa smotanová kultúra.

 

Acidofilné mlieko k výrobe sa používa probiotická acidofilná kultúra Lactobacillus acidophilus, ktorá výrazným spôsobom ovplyvňuje zloženie črevnej mikroflóry. Zvyčajne sa zmiešava so smotanovým zákysom v pomere 1:9 na zmiernenie jeho ostrej kyslej chuti.

 

Kefír sa pripravuje z tzv. kefírových zŕn, jeho mikroflóra sa skladá z kmeňov Leuconostoc, Lactococcus a Aerobacter a tiež zo zmesi kvasiniek rodu Kluyveromyces a Sacharomyces. Tradiční domáci kefír býva perlivý a je aj mierne alkoholický.

 

Zákys (kyška) pod týmto názvom môže byť predávaný v podstate akýkoľvek kyslomliečný výrobok, ktorý vznikol za pomoci mliečnej kultúry (jogurtová, kefírová, smotanová).

 

ABT mlieko označuje zloženie kultúr, ktoré sú použité pri jeho výrobe Lactobacillus acidiphilus, Bifidobacterium a Streptococcus thermophilus, teda probiotiká. Látky podporujúce zdravý stav črevnej mikroflóry.


Pri nákupe si treba všímať najmä uskladnenie výrobku, musia byť uložené v chladiacich boxoch, ak to tak nie je znehodnocuje sa kvalita výrobku.

Obal výrobku, ak je obal nafúknutý je to varovanie, že výrobok môže byť kontaminovaný kvasinkami, alebo koliformnými baktériami. Tieto výrobky nie sú zdraviu škodlivé, ale nemajú požadované dieteticko – liečebné účinky a tiež chuťovo nie sú moc dobré, po ich konzumácii, môžu nastať črevné problémy. U kefíru toto neplatí.

 

nahlad regal s jogurtamijogurt je kysnutý mliečny výrobok, vzniká kysnutí, mlieka, smotany alebo cmaru

 

Jogurt je kysnutý mliečny výrobok, vzniká kysnutím, mlieka, smotany, cmaru alebo ich zmesí za pomoci dvoch mikroorganizmov Streptococcus salivarius (thermophilus) a Lactobacillus delbrueckii (Bulgaricus), tieto premieňajú mlieko na jogurt. Na organizmus má upokojujúce účinky, podporuje trávenie, tým zabraňuje usadzovaniu sa nežiaducich mikroorganizmov v črevách.

Jogurty sú vhodné aj pre osoby trpiace neznášanlivosťou na laktózu.


V predaji dostať zakúpiť jogurt – nízkotučný, odtučnený, so zníženým obsahom tuku a smotanový.


jogurtMinimálny obsah tuku

  • jogurt biely nízkotučný alebo odtučnený menej ako 0,5%
  • jogurt biely so zníženým obsahom tuku menej ako 3,0%
  • jogurt biely viac ako 3,0%
  • jogurt biely smotanový viac ako 10%

Treba si dať pozor či

  • výrobok prešiel tepelnou úpravou
  • obsahuje konzervačné látky
  • k premene z mlieka na jogurt došlo za pomoci živých mikroorganizmov
  • ku konzervácii došlo vďaka kyseline mliečnej.

Jogurt musí obsahovať živé organizmy a mliečne kultúry. Bez živých kultúr to nie je jogurt, môže sa volať napríklad jogurtová pena, jogurtový nápoj ap, ale aj tak musí obsahovať minimálne 50% jogurtovej zložky. Ďalej je to dátum spotreby, dátum výroby a skladovanie.

Ak má výrobok nafúknutý uzáver, môže to značiť, že je výrobok starý prípadne kontaminovaný kvasinkami alebo koliformnými baktériami.
Niektoré jogurty sú termizované zahriatím na 65°C čím sa docieli dlhšia trvanlivosť, ale jogurtová kultúra pri tomto procese neprežije, tiež sa pridávajú rôzne aditíva, farbivá, konzervačné látky, ktoré vylepšujú chuť a vzhľad výrobku.
Vhodným riešením je aj domáca výroba jogurtu. Pri zabezpečení si jogurtových kultúr si pripravíte vždy čerstvý a "živý" domáci jogurt vysokej kvality.

Pre liečebné účely sú najvhodnejšie biele neochutené a ináč upravované jogurty.

 

Mlieko obsahuje bielkoviny, vápnik, selén a vitamíny A, D, B12 alebo B1.

mlieko-pohar-p1mlieko sa vždy tepelne spracováva, aby bola zaručená jeho zdravotná nezávadnosť
Obsah tuku v mlieku

  • plnotučné mlieko (štandardizované), musí mať najmenej 3,5 %
  • polotučné, obsah tuku sa pohybuje medzi 1,5 % až 1,8 %
  • nízkotučné odstredené najviac 0,5 % tuku

Konzumné mlieko sa vždy tepelne spracováva, aby bola zaručená jeho zdravotná nezávadnosť.

Môže byť spracované pasterilizáciou, vysokou pasterilizáciou, UHT a sterilizáciou. Podľa ošetrenia je stanovená doba trvanlivosti. 

  • Čerstvé mlieko sa ošetruje pasterilizáciou alebo vysokou pasterilizáciou
  • UHT alebo sterilizáciou prechádza mlieko trvanlivé.

Treba si dať pozor na dátum použiteľnosti, ten sa uvádza iba pri čerstvom mlieku, pre zmenu dátum trvanlivosti sa uvádza u baleného trvanlivého mlieka a na uskladnenie výrobku.
Mlieko môže byť upravované aj obohatením o mliečne bielkoviny, minerálne soli a vitamíny.
Pod názvom mlieko by sa nemali predávať výrobky, ktoré nie sú produktom mliečnej žľazy cicavcov (vyrobené z ovsa, sóje ap).
Mliečny nápoj je výrobok, ktorý musí obsahovať viac ako 50 % hmotnosti mlieka prípadne srvátky.

 

Wanda

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame