zelenina miesana1Mrkva (karotka)
Surová je unikátnym zdrojom polyfenolov a chemikálií s antioxidačnými vlastnosťami, ktoré znižujú riziko srdcových chorôb a rakoviny. Vo varenej sa nachádza viac betakaroténu, ktorý telo premení na vitamín A. Postrúhaná karotka v šaláte je fajn, ale skúste ju orestovať alebo opiecť a vychladnutú zamiešajte do šalátu, určite oceníte jej chuť.


Cesnak
Varením sa v cesnaku znižuje množstvo alicínov, preto je veľmi rozumné cesnak do varenia pridávať tesne pred dokončením. Obsahuje tiež látky, ktoré regenerujú krvné cievy, a tým preventívne chráni pred možným infarktom. V surovom stave má najviac vitálnych látok.
Vyskúšajte cesnak rozotrieť na toast s olivovým olejom, alebo nasekať ho na drobno do šalátu, taktiež ho môžete pridať na konci varenia do paradajkovej omáčky, je naozaj jedinečný, dodá chuť, vôňu a ešte je zdraviu prospešný.

 

cibula farebna

 

Cibuľa
V surovom stave obsahuje viac alicínu, ktorý eliminuje pocit hladu a flavonoid kvercetín s protizápalovými vlastnosťami. Tepelnou úpravou sa zvyšuje celkové množstvo flavonoidov, stačí cibuľu speniť na tuku, alebo ju krátku dobu opiecť alebo ogrilovať, nie dlhšie ako päť minút. Pri dlhšej tepelnej úprave stráca živiny. Červená a žltá cibuľa obsahuje viac flavonoidov ako biela.


Špargľa
Je plná antioxidantov, ktoré chránia bunky pred pôsobením voľných radikálov. V surovom stave obsahuje veľa folátu a vitamínu B, ktorý prospieva mozgu. Po umytí odstráňte tvrdý koniec a môžete konzumovať.


Strukoviny

Fazuľa, zelená fazuľka, šošovica, hrach, sója obsahujú v surovom stave jedovaté lektíny, ktoré zabraňujú vstrebávaniu živín a spôsobujú tráviace problémy (zvracanie, hnačku), môže dôjsť k poškodeniu pečene a obličiek.


Cuketa, tekvica
Sú vynikajúcim zdrojom vlákniny, ktorá čistí tráviaci trakt a viaže na seba toxické látky, podporuje prirodzený pohyb čriev. Najviac výživných látok je tesne pod šupkou.
Na konzumáciu za surová sa hodia menšie mladé cukety, ktoré majú výraznejšiu chuť a neobsahujú veľká semená. Veľké cukety môžu byť jemne horkasté, a preto sa používajú skôr v teplej kuchyni.

 

redkovky na_doske

 

Reďkev

Používa sa v liečiteľstve pre svoje pozitívne účinky, je to príbuzná reďkovky. Jej buľva má podlhovastý tvar, pestuje sa najčastejšie biela reďkev. Reďkev je chuťovo veľmi výrazná a pikantná. Okrem buľvy možno konzumovať aj mladé lístky, ktoré sa upravujú tak ako špenát. Konzumuje sa najčastejšie čerstvá, môžete z nej pripravovať šaláty, dá sa tiež tepelne upravovať.

 

Kapusta je súčasťou diétnych jedálnych lístkov. Obsahuje dôležité živiny a má dlhú trvanlivosť, je zásobárňou vitamínov B, C a E a minerálnych látok, má veľké množstvo vlákniny a slizov, ktoré na seba v črevách viažu toxické látky a odvádzajú ich preč z tela. Červená kapusta má vyššiu výživovú aj kalorickú hodnotu v porovnaní s bielou. Kapusta sa konzumuje surová ale aj tepelne upravená.

 

karfiolova hlava

 

Karfiol je plný cenných látok, konzumuje zdužnatené okvetie, je ideálnou potravinou pre osoby, ktoré chcú schudnúť. Konzumovať tepelne upravený so štipkou rasce alebo koriandra, u citlivejších osôb môže vyvolať nafukovanie. Varí sa v nezakrytom hrnci, pri varení uvoľňuje zlúčeniny síry, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť jeho chuť.


Patizón má veľmi jemnú príjemnú chuť. Z hľadiska výživy je najlepšie konzumovať čerstvý. Ľudia so zlým trávením môžu patizón ošúpať, šupka je pomerne ťažko stráviteľná, pri mladých plodoch to nie je nutné. Patizón sa dá smažiť, opekať, dusiť, zapekať alebo pridávať do polievok.


Baklažán patrí do skupiny ľuľkovitých rastlín, ktoré sú jedovaté. Surový baklažán je horký a trpký zároveň úplne nechutný. Po tepelnom spracovaní na grile, alebo dusený patrí medzi diétne jedlo a je vyhľadávanou pochúťkou. Obsahuje veľa draslíka, ktorý odvádza z tela prebytočné tekutiny. Ak držíte diétu, zaraďte do jedálnička dusený baklažán, alebo ho rozmixujte a budete mať chutnú nátierku.

 

brokolica mala

 

Brokolica v surovom stave napomáha prečistiť pečeň od karcinogénnych látok, je to zeleninu, ktorá prispieva k prevencii rakoviny. Obsahuje značne množstvo minerálov (zinok, draslík, vápnik) a provitamín A. Pre uvoľnenie minerálnych látok je treba variť s trochou oleja.
Brokolica, karfiol, kapusta, kel a ružičkový kel, sú aj po tepelnej úprave hodnotnou zeleninou.


Uhorky by nemali veľa jesť ľudia trpiaci chronickými hnačkami alebo osoby s citlivým žalúdkom. Môžu sa konzumovať aj so šupkou. Najchutnejšie sú v zeleninových šalátoch, pridávajú sa aj do studených polievok môžu sa aj zapekať.


Kukurica varená má vysokú antioxidačnú aktivitu. Znižuje množstvo voľných radikálov tele, jedná sa o zlúčeninu nazývanú kyselina ferulic, ktorá sa uvoľňuje pri varení kukurice. Dostupnosť tejto kyseliny pre telo môže byť zvýšené o 500 až 900%.

 

por nakrajany

 

Pór je veľmi aromatický a má typickú palivu chuť, nabitý kyselinou listovou, viac vitamínov obsahuje zelená časť rastliny, preto ich zásadne nevyhadzujte. Najzdravší je v čerstvom stave, pretože varením sa väčšina cenných látok zničí. Môžete ho nakrájať a pridať do šalátov a nátierok, alebo ho tepelne upraviť. Klasikou diétneho jedálneho lístka je pórová polievka.


Aby vaša strava bola zdravá, konzumujte dostatočné množstvo surového ovocia, zeleniny, orechov a semien. Dbajte na primerané množstvo varených jedál a to špeciálne zeleninových polievok. Keď plátky cukety, rajčín alebo mrkvy narýchlo orestujete na kvapke olivového oleja, vôbec im to neublíži.

 

zemiaky naklicene

 

Dajte si pozor na

  • zelenkasté alebo naklíčené zemiaky a zelené či nedozreté paradajky, obsahujú jedovaté alkaloidy solanín a chaconín, ktoré sa nedajú zničiť varením. Smrteľná dávka pre človeka je 400 miligramov solanínu. V 80 gramovej zelenej paradajke sa nachádza 25 miligramov tohto jedu. Nevoľnosť, alebo priotráviť sa môžete aj zo zaváraných zelených paradajok.
  • niektoré druhy zeleniny môžu u citlivých ľudí vyvolať nafukovanie, vyvarujte sa ich konzumácii

Pri úprave zeleniny používajte korenie podľa vlastnej chuti vrátane granulovaného cesnaku. Úplne v poriadku je, ak za deň použijete pri príprave za 2 lyžičky kvalitného rastlinného oleja (olivový, repkový).

 

Rebecca

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame